Украйна е на път да легализира криптовалутите в началото на 2025 г., като планира да въведе данъчна структура, подобна на тази на ценните книжа.
Информацията идва от Данило Хетманцев, ръководител на Комисията по финанси, данъци и митническа политика на украинския парламент.
Според местното издание „Украинска Правда“ през ноември миналата година в украинския парламент е бил внесен проектозакон, в който се посочва как ще се облагат транзакциите с дигитални активи. Одобрението на този закон ще отбележи ключов етап в усилията на страната да регулира криптовалутите.
Хетманцев сподели прозренията си по време на форум, на който се обсъждаха вътрешните инвестиции в Украйна, заявявайки, че проектозаконът наближава финалния си етап и скоро ще бъде готов за първо четене в парламента. Той подчерта още, че законът, разработен с участието на Националната банка на Украйна и Международния валутен фонд (МВФ), се очаква да бъде финализиран след Нова година и цели да бъде приет през първото тримесечие на 2025 г.
Що се отнася до данъчното облагане, Хетманцев потвърди, че рамката за данъците върху криптовалутите ще бъде огледална на тази за ценните книжа. Това означава, че печалбите, генерирани от крипто, ще се облагат с данък, когато се конвертират във фиатна валута. Той също така подчерта, че след консултации с европейски експерти и МВФ Украйна е предпазлива при разрешаването на данъчни облекчения за крипто сделките, отчитайки потенциалния риск от създаване на условия за укриване на данъци на традиционните пазари.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.