Украйна е на път да легализира криптовалутите в началото на 2025 г., като планира да въведе данъчна структура, подобна на тази на ценните книжа.
Информацията идва от Данило Хетманцев, ръководител на Комисията по финанси, данъци и митническа политика на украинския парламент.
Според местното издание „Украинска Правда“ през ноември миналата година в украинския парламент е бил внесен проектозакон, в който се посочва как ще се облагат транзакциите с дигитални активи. Одобрението на този закон ще отбележи ключов етап в усилията на страната да регулира криптовалутите.
Хетманцев сподели прозренията си по време на форум, на който се обсъждаха вътрешните инвестиции в Украйна, заявявайки, че проектозаконът наближава финалния си етап и скоро ще бъде готов за първо четене в парламента. Той подчерта още, че законът, разработен с участието на Националната банка на Украйна и Международния валутен фонд (МВФ), се очаква да бъде финализиран след Нова година и цели да бъде приет през първото тримесечие на 2025 г.
Що се отнася до данъчното облагане, Хетманцев потвърди, че рамката за данъците върху криптовалутите ще бъде огледална на тази за ценните книжа. Това означава, че печалбите, генерирани от крипто, ще се облагат с данък, когато се конвертират във фиатна валута. Той също така подчерта, че след консултации с европейски експерти и МВФ Украйна е предпазлива при разрешаването на данъчни облекчения за крипто сделките, отчитайки потенциалния риск от създаване на условия за укриване на данъци на традиционните пазари.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.