В Южна Корея властите са арестували жена, заподозряна, че е откраднала 700 милиона вона ($480,000) под формата на криптовалута от свой приятел, за да разреши финансовите си проблеми.
Съобщава се, че жената се е запознала с жертвата преди няколко месеца чрез чат приложение, като е изградила връзка, която в крайна сметка е довела до предателство.
Предполагаемата кражба е станала на 7 януари, когато заподозряната е получила достъп до дома на приятеля си в град Чеджу и е взела телефона му. Съобщава се, че използвайки устройството, тя е прехвърлила криптовалутата на жертвата в свои сметки, след като я е превърнала в пари в брой. След деянието жената избягала от района, но била открита и задържана на 8 януари в провинция Северна Джеола.
По време на разпита тя признала действията си, като обяснила, че е била мотивирана от непосилни дългове. Разследването продължава, като властите се опитват да разкрият повече подробности.
Този случай е част от тревожна тенденция в Южна Корея, където инцидентите, свързани с кражба на криптовалута, се увеличават. В отделен случай през декември 2024 г. банкер беше осъден за присвояване на $12.4 милиона от Woori Bank, за да финансира инвестициите си в криптовалута.
В продължение на десет месеца лицето създавало фалшиви кредитни документи, за да вкара пари в сметките си, само за да загуби $4.35 милиона в неуспешни крипто сделки. Въпреки съдебното разпореждане за връщане на $7.3 милиона, само $3 милиона от тях са възстановени, което оставя значителна част от средствата неотчетени.
Тези инциденти подчертават предизвикателствата пред опазването на дигиталните активи и необходимостта от повишена осведоменост и надеждни мерки за сигурност. С нарастването на популярността на криптовалутите правоприлагащите органи и финансовите институции са подложени на натиск да се справят с уязвимостите и да се борят със свързаните с тях престъпления.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.
Властите в Европа разбиха голяма организирана престъпна група, която е използвала криптовалути за прехвърляне на десетки милиони в незаконни средства за мрежи за трафик на наркотици и хора.
Огромна платформа за киберпрестъпления, функционираща предимно чрез Telegram, бе разбита, което нанесе сериозен удар на мрежите за крипто измами в Азия.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.