Финансовият регулаторен орган на Южна Африка е готов да издаде лицензи на 60 крипто компании, според информация, споделена от Bloomberg.
От въвеждането на новата си рамка през миналата година регулаторът е получил заявления от 300 компании.
„В момента обработваме тези заявления за лицензиране и процедираме поетапно поради обема„, заяви Унати Камлана, комисар на Органа за контрол на финансовия сектор (FSCA). Компаниите, на които е отказан лиценз, имат възможност да поискат преразглеждане съгласно съществуващото законодателство.
Крипто компаниите, които искат да продължат дейността си в страната, трябваше да подадат заявление за лиценз в FSCA до 1 юни.
След като през 2022 г. Южна Африка обяви намерението си да категоризира криптовалутата като финансов продукт, вместо да създаде нов регулаторен режим за криптоактивите, страната планира да наблюдава сектора в рамките на Закона за финансовите консултации и посредническите услуги (FAIS).
Законът FAIS включва разпоредби, целящи да гарантират, че компаниите поддържат честност и почтеност, като основната цел е защита на потребителите. Въпреки това страната обмисля дали е необходим режим за стабилни монети.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.