През август 2011 гoдина в Дамаск, Сирия, въоръжени охранители направиха акция на хакерско пространство.
Те правят тараш на мястото известно като Aiki Lab. Някога дом на процъфтяваща общност на изкуствата и технологиите, оттогава Aiki Lab не отваря отново вратите си.
Един от съоснователите, Базел Хартабил, бива арестуван през 2012 година и по-късно изтезаван и екзекутиран от сирийския режим при президента и диктатор Башар-Ал-Асад.
Все още не е ясно кой, ако някой, нарежда акцията на Aiki Lab и ареста на Хартабил, но по това време, когато протича сирийското въстание (периода на цивилни протести, предшестващи сирийската гражданска война) нищо не беше особено ясно.
С изключение на една идея, изразена от д-р Хари Халпин, бивш служител на World Wide Web консорциума, който сега работи с подкрепяните от Binance Labs, Nym Technologies, преди ареста на Хартабил. Същата тази идея позволи на гневното население да координира действията си срещу потисниците.
И докато нещата се промениха значително в малкото години след бунтовете, сега районът се характеризира с прокси войни и войнстващ ислям – Халпин казва, че наблюдението на Хартабил все още е много вярно.
Все още нямаме софтуер, който е подходящ за тези хора, заради общността с отворен код, която се интересува от децентрализацията и криптографията.
Надеждата (да се намерят пресечни точки на хардуер и софтуер, за да се даде възможност на хората) първо експериментирана с Хартабил, все още привлича вниманието на много хора днес, особено след като последната от крепостите на ISIS в Сирия бе унищожена и цивилните търсят начини за възстановяване, по време на ерата на криптовалутите и блокчейн, в една по-справедлива и отговорна система.
„Мисля, че Хартабил се опитваше да внесе стабилност и нова социална структура в технологичния свят, в който се движим,“ каза Джон Филипс, който беше най-добрият приятел и колега на Хартабил.
Докато Хартабил не е бил „дълбоко навлезнал в крипто“, Филипс продължава да е инвеститор на отворен хардуерен дизайн, наречен Milkymist, който по-късно е превърнат в първия биткойн ASIC от Canaan Creative.
Той помогна да се оформи ДНК-то на индустрията на криптовалутите. Той беше основополагащ елемент в това.
Историята на Хартабил е пример за паралелно използване на технологиите както за освобождението, така и за репресиите – и тя резонира с работата, която се извършва в Рохава в техническите академии.
Поглеждайки назад, важно е да отбележим ролята, която технологията играе в сирийското въстание. По време на Арабската пролет, социалните медии се оказаха жизненоважна платформа за изразяване на несъгласие и позволяване на хората да организират протести и бунтове срещу репресивните режими.
С превръщането на революцията във война, Филипс, който по това време живееше в Пекин, призова Хартабил да напусне Дамаск, но Хартабил отказа.
„Избухна бомба, където живее майка ми. Трябва да я намеря. Баща ми не е имал вода две седмици. Трябва да му занеса малко“ – спомня си Филипс как Хартабил му казва.
Именно този герой създаде Aiki lab на първо място. Хакерското пространство – въпреки че Филипс се опасява от тъмните конотации към думата хакер, твърди, че е повече от културен или обществен център – носи името на костенурката на Хартабил, чието име идва от китайския „ай“, което означава любов и „си“, което означава енергия.
„Това означава любовна енергия, или да обединят силите си, или енергията си заедно“, каза Филипс. „Искахме да помогнем на човечеството и обществото, искахме да направим живота по-добър, не искахме да е обратното.“
След това Хартабил, в своята комуникация с Халпин, координираше работата си, за да осигури комуникацията на други протестиращи.
Халпин предостави на Хартабил достъп до VPN, въпреки че санкциите по време на сирийския режим означават, че Google Play Store е блокиран за хора, които се опитват да изтеглят приложения.
Признавайки ролята, която сирийският режим играе и при контролирането на мрежовата инфраструктура, Хартабил повдига въпроси за нови, автономни алтернативи за комуникационна сигурност и признава важността на анонимния инструментариум за съпротива на цензурата.
Според Халпин, който предоставя техническа помощ на активисти в областта на правата на човека в региона след сблъсъците на площад Тахрир, последният въпрос, който Хартабил задеде на хакерите за IRC преди ареста му, беше:
„Искате ли да помогнете на сирийския народ да бъде свързан?
Заради случилото се, Халпин – и другите хакери, които помогнаха на Хартабил в последните му дни като свободен човек – не успяха да помогнат на най-големия проблем на движението: неговата комуникация беше разкрита.
„Това, което правеше Базел, беше да се опитва да предостави технологични решения за прозрачност и да направи обществото по-добро, но други хора виждаха това като заплаха“, добави той.
Информацията и технологиите са вълшебно изкуство. Силата да се умножава. Базел знаеше това изкуство, изкуството на компютърните науки и разбираше хардуерната наука и затова беше задържан.
Тази способност за технология, продължава Филипс, е това, което прави Хартабил мишена, въпреки че информацията около ареста е ограничена. Хартабил бе задържан на 15-ти март 2012 година. Макар и да не е ясно какво се е случило с Хартабил в затвора, той от известно време комуникираше отвътре като прекарва поне част от времето в техническа поддръжка.
Според Халпин, Хартабил е признал нещо много важно и нещо много опасно, което хакерите и активистите на Запад все още не са разбрали – рискът, който наблюдението поставя пред всякакъв вид социално движение.
Във всяко въстание, казва Халпин, има определени хора с по-високо ниво на активност (като Хартабил). В сирийската революция тези играчи бързо бяха идентифицирани и елиминирани, продължи той.
Този процес доведе до вакуум на ръководството, който накара революцията да бъде организирана от далеч по-опасни играчи.
Способността за общуване и взаимодействие без страх от наблюдение или цензура е от решаващо значение за всякакъв вид политическа дейност, каза Халпин.
Хората трябва да контролират собствените си средства за комуникация. Това е предварително условие за всякакъв вид политически хоризонт, това е предпоставка за всякакъв вид политическо освобождение.
Опитът с Хартабил накара Халпин да признае значението на децентрализираните инструменти, както и неуспеха на западните програмисти да изградят правилния софтуер, който да подкрепя подобни събития в страни, занимаващи се с по-корумпирани режими.
„Макар и да не е особено ангажиран с неприкосновеността на личния живот, Биткойн поставя пари, устойчиви на цензура, в ръцете на справедлива част от населението и става по-лесен за използване. Има огромни непредвидени политически предимства, които дават на обикновените хора децентрализирани, криптирани технологии.” каза той.
И докато много от тях работят по видове децентрализирани комуникационни инструменти – Халпин цитира Етериум проекта Status като пример за това – липсват инструменти, които дори могат да функционират офлайн. Халпин предупреди, че без такъв софтуер има риск историята да се повтори.
Например, докато Рохава обяви автономия от сирийския режим, в по-голямата си част, нейните хора разчитат на сирийска комуникационна мрежа, наречена Syriatel, за да си взаимодействат. Също така, голяма част от данните преминават през Турция, а когато Турция окупира африканския град Рохава през 2018 г., турската държава прекъсва достъпа до интернет и телефонните комуникации, като потапя хората в тъмнина.
И все пак, докато ситуацията в Рохава е силно уязвима, Халпин завършва с нотка на оптимизъм, вярвайки, че поради подреждането на интереса между Рохава и високотехнологичните общности, нещата могат да се променят.
„Рохава се опитва да предостави радикално демократичен и децентрализиран модел за обществото. Това е добър знак, защото това може да означава, че в крайна сметка можем да видим сближаване между видовете софтуер, които новаторите искат да създадат и видовете технологии, от които се нуждаят новите форми на демократични общества.“
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.