Крипто ентусиастите отдавна са твърдели, че е несправедливо да се характеризира Биткойн като убежище за наркодилъри и перачи на пари. Сега те разполагат с данни от Американската агенция за борба с наркотиците (DEA), за да подкрепят това твърдение.
В интервю за Bloomberg специалният агент на DEA Лилита Инфанте заяви, че престъпната дейност представлява приблизително 10% от транзакциите с BTC по веригата. През 2013 г. 90% от транакциите са били свързани с престъпления. Вероятно спада се дължи до голяма степен на свалянето на Silk Road от страна на правителството на САЩ.
Инфанте заяви, че обемът на престъпните сделки е „нараснал значително“, но съотношението бързо се свива, след като криптовалутите са се превърнали в по-мащабен клас активи. Незаконната дейност, каза тя, беше заменена от друг случай на употреба: спекулации.
Обемът е нараснал значително, сумата на транзакциите и стойността на долара се е увеличила значително през годините в престъпна дейност, но съотношението е намаляло „, каза Инфанте. „По-голямата част от транзакциите се използват за ценова спекулация.“
Правителството на Квебек публикува доклад по-рано тази година, в който се заключава, че репутацията на Биткойн като актив на черния пазар не се потвърждава в действителност.
„Биткойн не е над закона, нито е магнит за незаконни сделки: той представлява само малка част от престъпните пари, които се разпространяват около планетата. Причината е, че тя е по-малко привлекателна за всеки, който иска да извърши сделки, без да оставя следи „, се казва в статията на главния научен сътрудник на Квебек Реми Курайон.
На друго място в интервюто Infante отбеляза, че докато транзакциите с криптoвалута са нецензурирани, правоприлагащите органи могат да анализират данните от блокчейна, за да проследят престъпната дейност.
„Блокчейнът ни дава много инструменти, за да можем да идентифицираме хората“, каза тя. „Аз всъщност искам да продължат да ги използват.“
Инфанте добави, че докато криптовалутите като Monero и ZCash могат да бъдат привлекателни алтернативи, те са твърде малки и неликвидни, за да бъдат надежден платежен инструмент за престъпни предприятия. Тя също така каза, че агентите на DEA „все още имат начини за проследяване“ на тези транзакции, макар че не уточни какво точно са тези методи.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.