Турция създаде първия блокчейн център на университетско ниво, целящ да затвори недостига на експертни познания и да осигури широкото разгръщане на технологията, съобщиха от местния вестник Daily Sabah на 3-ти август.
Истанбулският блокчейн и иновационен център (BlockchainIST Center) беше открит в университета Bahçeşehir (BAU). Според директора на центъра Бора Ердамар, BlockchainIST ще бъде „най-важният център за научноизследователска и развойна дейност и иновации в Турция, в който научните изследвания и публикации се правят в блокчейн технология“.
Ердамар заяви, че Турция може да има шанс да се превърне във водеща страна в технологиите, които ще „трансформират човечеството“. Той подчерта значението на сътрудничеството с други образователни институции, бизнеси и държавни институции, за да провеждат правилни блокчейн изследвания и да проучат възможните случаи на употреба.
В същото време други университети по света вече са се възползвали от предимствата на разпределената счетоводна технология, предлагайки блокчейн, интелигентни договори и курсове, свързани с криптовалути.
Само тази година Станфордският университет създаде Центъра за изследване на блокчейн, подкрепен частично от фондация Етериум, а големият бразилски университет Fundação Getúlio Vargas започна да предлага първата магистърска степен по крипто финансиране в страната. Ripple също дари 50 милиона долара на 17 университета в световен мащаб, за да подкрепи обучението в блокчейн и крипто.
Докато директорът на BlockchainIST подчерта, че Турция се дигитализира и полага големи усилия да върви в крак с останалата част от света в цифровата трансформация, турските власти демонстрираха двусмислената си позиция към крипто индустрията.
През ноември миналата година, правителството на страната предприе остри позиции по въпроса за Биткойн (BTC), когато депутатите от държавната дирекция по вероизповеданията заявиха, че BTC е „несъвместим“ с исляма. През февруари тази година заместник-председателят на партията на националистическото движение на Турция не само предложи правила за пазара, но и спомена възможността за национална цифрова валута, наречена TurkCoin.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.