От 2021 г. Централната банка на Република Турция (CBRT) ще тества дигитална валута на централната банка (CBDC).
Председателят на институцията Наци Агбал разкрива, че концептуалните проучвания на CBDC са завършени.
В изказване пред турския парламент Агбал отбелязва, че практическите тестове на валутата ще започнат през следващата година. Той заявява, че:
Има проект за научноизследователска и развойна дейност, иницииран върху дигитални пари. В момента концептуалната фаза на този проект е завършена. Стремим се да започнем пилотни тестове през втората половина на 2021 г.
Съобщението идва едва три месеца след като CBRT обяви за отворени позиции, приканващи десет експерти по дигитални активи да се присъединят към Главната дирекция за финансови иновации. Интервютата обхващат блокчейн, големи данни, криптография, виртуализация, финансова математика и обработка на сигнали.
Сега Турция е част от нарастващата фракция на глобалните централни банки, които обявяват тестове за CBDC. Китай е водещ с напредъка в разкриването на дигиталния юан. Швеция и Бахамите са сред другите страни в пилотната фаза на въвеждане на CBDC.
Турция се насочва към дигиталните активи на фона на нарастващата инфлация
Съобщението на Агбал съвпада с нарастващата инфлация в Турция. Инфлацията отбеляза срив на турската лира, валутата на страната. Към октомври тази година валутата е спаднала с 28% спрямо долара.
Като облекчаваща мярка от инфлацията, повечето граждани са се обърнали към криптовалутите за ежедневни транзакции. В крайна сметка Турция е свидетел на нарастване на приемането на Биткойн в региона.
Нарастващата инфлация е основна финансова тежест за турските граждани, а Биткойн е алтернативен резерв на богатство от нестабилността около турската лира. Забележително е, че на 27-ми декември Биткойн скочи, за да достигне нов рекорд от $28 260, според данни, предоставени от CoinMarketCap.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.