Начало » Други » Търсенето на злато в Китай отново се засилва на фона на геополитическото напрежение

Търсенето на злато в Китай отново се засилва на фона на геополитическото напрежение

17.07.2024 21:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Търсенето на злато в Китай отново се засилва на фона на геополитическото напрежение

Китай продължава да има желание да продължи официалните си покупки на злато, въпреки че направи почивка през май и юни. 

Този интерес се запазва, тъй като златните му запаси все още са малка част от резервите на страната, а и поради продължаващото геополитическо напрежение, според вътрешен политик, експерти от индустрията и наличните данни. 

Придобиванията на злато от Китай, които допринесоха за поскъпването на спот цените през април и май, сега се считат за чувствителни към ценови промени. Въпреки това се очаква продължаващите геополитически рискове да поддържат дългосрочната му стратегия за диверсификация от деноминирани в щатски долари активи.

Според участващ във вътрешните дискусии на китайската политика вътрешен експерт, пожелал да запази анонимност поради чувствителността на темата, Китай трябва да увеличи златните си резерви както в абсолютни стойности, така и спрямо други активи. Тази необходимост възниква, защото като втора по големина икономика в света делът на златните ѝ резерви е най-нисък сред големите икономики. 

Служителите на Китайската народна банка (PBOC) не са обяснили публично възобновяването на изкупуването на злато през ноември 2022 г., след прекъсване от над три години. Осем месеца след като западните санкции замразиха $300 милиарда от официалните резерви на Русия, което е около половината от общите резерви на Москва, Китайската народна банка започна да отчита покупките си на злато и продължи да го прави в продължение на 18 месеца. Това допринесе световните цени на златото да достигнат рекордни стойности през 2024 г.

През 2023 г. PBOC се превърна в най-големия единичен купувач на злато с нетни покупки в размер на 7.23 милиона тройунции, което е най-високата стойност от страна на Китай от поне 46 години насам, по данни на Световния съвет по златото. Липсата на покупки през май и юни тази година обаче оказа натиск върху спот цените, създавайки несигурност относно бъдещите намерения на Китай за покупки.

Вътрешен представител на политическия сектор обясни, че паузата в покупките се дължи на „високите цени“. Спот цената, която се възстанови след спада през юни, достигна рекордно високи стойности в сряда на фона на подновените надежди за намаляване на лихвените проценти в САЩ.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Защо повечето американци все още избягват криптовалутите?

Притежанието на криптовалути в САЩ нараства стабилно през последните няколко години, но далеч не е широко разпространено.

27.07.2025 13:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Предстоят 2 ключови събития за крипто индустрията през следващата седмица

Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.

26.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Уинкълвос упреква JPMorgan, че блокира достъпа на Gemini до банкиране

Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.

26.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Робърт Кийосаки с коментар за ETF-ите

Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).

26.07.2025 10:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.