Китай продължава да има желание да продължи официалните си покупки на злато, въпреки че направи почивка през май и юни.
Този интерес се запазва, тъй като златните му запаси все още са малка част от резервите на страната, а и поради продължаващото геополитическо напрежение, според вътрешен политик, експерти от индустрията и наличните данни.
Придобиванията на злато от Китай, които допринесоха за поскъпването на спот цените през април и май, сега се считат за чувствителни към ценови промени. Въпреки това се очаква продължаващите геополитически рискове да поддържат дългосрочната му стратегия за диверсификация от деноминирани в щатски долари активи.
Според участващ във вътрешните дискусии на китайската политика вътрешен експерт, пожелал да запази анонимност поради чувствителността на темата, Китай трябва да увеличи златните си резерви както в абсолютни стойности, така и спрямо други активи. Тази необходимост възниква, защото като втора по големина икономика в света делът на златните ѝ резерви е най-нисък сред големите икономики.
Служителите на Китайската народна банка (PBOC) не са обяснили публично възобновяването на изкупуването на злато през ноември 2022 г., след прекъсване от над три години. Осем месеца след като западните санкции замразиха $300 милиарда от официалните резерви на Русия, което е около половината от общите резерви на Москва, Китайската народна банка започна да отчита покупките си на злато и продължи да го прави в продължение на 18 месеца. Това допринесе световните цени на златото да достигнат рекордни стойности през 2024 г.
През 2023 г. PBOC се превърна в най-големия единичен купувач на злато с нетни покупки в размер на 7.23 милиона тройунции, което е най-високата стойност от страна на Китай от поне 46 години насам, по данни на Световния съвет по златото. Липсата на покупки през май и юни тази година обаче оказа натиск върху спот цените, създавайки несигурност относно бъдещите намерения на Китай за покупки.
Вътрешен представител на политическия сектор обясни, че паузата в покупките се дължи на „високите цени“. Спот цената, която се възстанови след спада през юни, достигна рекордно високи стойности в сряда на фона на подновените надежди за намаляване на лихвените проценти в САЩ.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).
Употребата на криптовалути в туристическия сектор е нараснала значително, като нови данни от Travala и Binance Pay разкриват, че почти 80% от резервациите в Travala вече се правят с помощта на дигитални активи.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.