Пазарът на стабилни монети бързо се разраства, достигайки рекордните $190 милиарда пазарна капитализация.
Този скок подчертава потенциала на стабилните монети да променят глобалните финанси, като се очаква приемането им да нарасне значително. Анализаторите прогнозират, че стабилните монети скоро могат да представляват 10% от транзакциите на паричната маса от категория М2 в САЩ, в сравнение с 1% днес, което се дължи на нарастващата регулаторна яснота, особено от последните реформи.
Стабилните монети се появяват като решение на неефективността на традиционните финансови системи, като например високите такси и бавните трансфери. Очаква се регулаторните промени да ускорят тяхното приемане, особено при трансграничните плащания, търговските разплащания и паричните преводи.
Развиващи се пазари като Бразилия, Турция и Нигерия са водещи, като жителите им използват стабилни монети за валутни алтернативи и достъп до високодоходни финансови продукти.
Неотдавнашното навлизане на Tether в областта на традиционните финанси, включително финансирането на сделка със суров петрол в Близкия изток, е сигнал за нарастващо институционално доверие в стабилните монети.
Традиционните финансови участници също забелязват това, пример за което е придобиването на стартъпа за стабилни монети Bridge от страна на Stripe на стойност $1.1 милиарда. С усъвършенстването на регулаторните рамки и признаването на ползите от тях от все повече институции, стабилните монети може да станат неразделна част от световната търговия, простирайки се далеч отвъд търговията с криптовалути.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.