Турция реши да промени решението си за въвеждане на нови данъци върху печалбите от търговия с акции и инвестиции в сектора на криптовалутите.
Вицепрезидентът Джевдет Йълмаз потвърди, че идеята за въвеждане на данък върху акциите е била обсъждана, но вече не е в дневния ред на правителството. Това решение е следствие от обществения отпор срещу по-ранните планове за облагане на печалбите от фондовата борса, тъй като много турски инвеститори разчитат на фондовата борса, за да се предпазят от инфлацията.
През юни министърът на финансите Мехмет Шимшек намекна, че тези данъчни планове се преразглеждат. Очаква се отпадането на предложените данъци да намали опасенията на инвеститорите, особено след като обемът на търговията на турската фондова борса напоследък спадна от $4 милиарда в началото на годината до $2.3 милиарда.
Понастоящем Турция е изправена пред инфлация от 52% и се стреми да я намали до едноцифрено число в рамките на три години. Вместо да въвежда нови данъци, правителството се фокусира върху ограничаване на данъчните облекчения. Освен това Турция се превърна в основен играч на световния крипто пазар, като между юли 2023 г. и юни 2024 г. обработи около $136.8 милиарда в крипто транзакции, което я прави най-големият пазар в региона на Близкия изток и Северна Африка.
За да регулира допълнително крипто индустрията, Турция измени своя Закон за капиталовите пазари, за да обхване криптоактивите и да определи стандарти за доставчиците на услуги. Това е част от по-широката стратегия на правителството за справяне с икономическите предизвикателства, като същевременно се поддържа доверието на инвеститорите.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.