Централната банка на Тайван обмисля нови правила, които биха поставили Биткойн под вече съществуващите закони срещу „пране на пари“ на острова.
По време на среща с тайванското законодателно подразделение в понеделник, управителят на централната банка Янг Чин-Лонг бе разпитан за това как банковият орган ще се справи с настоящата „непрозрачност“ в търговията с битови стоки в страната, както се подчертава от скорошното поскъпване на цените според „Тайванската Новинарска Централна Агенция“.
В отговор на запитванията на членовете от парламента,управителят каза, че централната банка е увеличила усилията си за мониторинг върху волативните движения на цените на Биткойн и ще предупреждава инвеститорите за рисковете от транзакции с криптовалути.
В допълнение към тези усилия Ян каза, че банковият орган е препоръчал на Министерството на правосъдието на Тайван,търговията с Биткойн да попадне под закона за „пране на пари“ във финансовия сектор. По-рано този месец министърът на финансите на острова Шей – Ю – Джер заяви, че всички криптовалути, които се третират като виртуални стоки, трябва да се облагат с такси в Тайван, добавяйки, че агенцията в момента проучва как да прилага съответните данъчни правила.
Коментарите на Янг идват във време, в което и други големи азиатски правителства започнаха да регулират търговията с криптовалути, за да предотвратят възможни финансови престъпления. Както бе съобщено от „CoinDesk“, Южна Корея официално забрани на местните банки да предоставят виртуални, анонимни сметки на потребители за обмен на криптовалути. Малайзия също така обяви началото на политика срещу прането на пари в началото на март, като заяви, че процесите „know-your-customer“ трябва да бъдат следвани от всички дейности свързани с обмен на криптовивалути.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.