Централната банка на Иран е забранила на местните банки и други финансови институции да търгуват с криптовалути.
До решението се стига в резултат на тенденцията криптовалути да се използват за пране на пари, съобщават Reuters.
Reuters цитира иранската държавна информационна агенция ИРНА:
Банките и кредитните институции и обменни бюра трябва да избягват всяка продажба или закупуване на тези валути и да не предприемат каквито и да било действия за тяхното популяризиране.
Днес, 23-ти април, „Радио Свободна Европа / Радио Свобода“ (REFRL) цитира още подробности от циркулярното писмо от декември:
Всички криптовалути имат способността да се превърнат в средство за изпиране на пари и финансиране на тероризма и като цяло могат да се превърнат в средство за прехвърляне на парите на престъпниците.
Забраната вероятно е в резултат на приготвянето на страната за евентуално подновяване на санкциите от САЩ на 12-ти май. В последствие на които, националната валута, риалът, се срина до безпрецедентно ниски нива. Reuters също така съобщава, че Иран е обединил своите официални валутни курсове и е забранил обмена на всички пари извън банките, тъй като тя се опитва да подкрепи затруднените финансови институции в страната и да спре понижението на валутите.
Позицията на Иран към криптото се засили особено през февруари 2018 г., когато местните медии цитират намерението на централната банка да „контролира и предотврати“ това, което счита за „силно ненадеждни и рискови“ криптовалути.
Доклади през февруари на иранското разследване за издаване на държавна цифрова валута предизвикаха сравнение с централно издадената валута Petro на Венецуела, която мнозина смятаха за отговор на международните санкции наложени на страната.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.