Централната банка на Иран е забранила на местните банки и други финансови институции да търгуват с криптовалути.
До решението се стига в резултат на тенденцията криптовалути да се използват за пране на пари, съобщават Reuters.
Reuters цитира иранската държавна информационна агенция ИРНА:
Банките и кредитните институции и обменни бюра трябва да избягват всяка продажба или закупуване на тези валути и да не предприемат каквито и да било действия за тяхното популяризиране.
Днес, 23-ти април, „Радио Свободна Европа / Радио Свобода“ (REFRL) цитира още подробности от циркулярното писмо от декември:
Всички криптовалути имат способността да се превърнат в средство за изпиране на пари и финансиране на тероризма и като цяло могат да се превърнат в средство за прехвърляне на парите на престъпниците.
Забраната вероятно е в резултат на приготвянето на страната за евентуално подновяване на санкциите от САЩ на 12-ти май. В последствие на които, националната валута, риалът, се срина до безпрецедентно ниски нива. Reuters също така съобщава, че Иран е обединил своите официални валутни курсове и е забранил обмена на всички пари извън банките, тъй като тя се опитва да подкрепи затруднените финансови институции в страната и да спре понижението на валутите.
Позицията на Иран към криптото се засили особено през февруари 2018 г., когато местните медии цитират намерението на централната банка да „контролира и предотврати“ това, което счита за „силно ненадеждни и рискови“ криптовалути.
Доклади през февруари на иранското разследване за издаване на държавна цифрова валута предизвикаха сравнение с централно издадената валута Petro на Венецуела, която мнозина смятаха за отговор на международните санкции наложени на страната.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.