Централната банка на Иран е забранила на местните банки и други финансови институции да търгуват с криптовалути.
До решението се стига в резултат на тенденцията криптовалути да се използват за пране на пари, съобщават Reuters.
Reuters цитира иранската държавна информационна агенция ИРНА:
Банките и кредитните институции и обменни бюра трябва да избягват всяка продажба или закупуване на тези валути и да не предприемат каквито и да било действия за тяхното популяризиране.
Днес, 23-ти април, "Радио Свободна Европа / Радио Свобода" (REFRL) цитира още подробности от циркулярното писмо от декември:
Всички криптовалути имат способността да се превърнат в средство за изпиране на пари и финансиране на тероризма и като цяло могат да се превърнат в средство за прехвърляне на парите на престъпниците.
Забраната вероятно е в резултат на приготвянето на страната за евентуално подновяване на санкциите от САЩ на 12-ти май. В последствие на които, националната валута, риалът, се срина до безпрецедентно ниски нива. Reuters също така съобщава, че Иран е обединил своите официални валутни курсове и е забранил обмена на всички пари извън банките, тъй като тя се опитва да подкрепи затруднените финансови институции в страната и да спре понижението на валутите.
Позицията на Иран към криптото се засили особено през февруари 2018 г., когато местните медии цитират намерението на централната банка да
"контролира и предотврати" това, което счита за
"силно ненадеждни и рискови" криптовалути.
Доклади през февруари на иранското разследване за издаване на държавна цифрова валута предизвикаха сравнение с централно издадената валута Petro на Венецуела, която мнозина смятаха за отговор на международните санкции наложени на страната.
QR код към биткойн адреса:
QR код към етериум адреса:
Свалете БЕЗПЛАТНО '10 Златни Правила на Крипто Инвеститора'
Научете всичко, което трябва да знаете за инвестиции в Биткойн и други криптовалути директно от хора с 7 годишен опит в сферата
ВАЖНО: Ние никога няма да ви пращаме спам или да продаваме данните ви на трети лице.