Според статията националният проект за цифрова валута е разработен по нареждане на президента на Иран, Хасан Рухани.
Сайд Махдиюн, заместник-директорът, отговарящ за изготвянето на правилници за Върховния съвет на киберпространството в Иран, съобщи на местната информационна агенция IBENA, че иранската киберпространствена власт активно преследва идеята за въвеждане на национална криптовалута.
Махдиюн също така заяви, че държавните органи скоро ще премахнат съществуващата несигурност около криптотата, тъй като централната банка на Иран трябва да въведе официалната си позиция по въпроса в края на септември.
В момента операциите за крипто са забранени от иранските банки и кредитните институции, вследствие на опасенията, свързани с изпирането на пари, които бяха за пръв път повдигнати през декември 2017 г.
Иран потвърди, че ще създаде собствен държавен токен, за да избегне предстоящите санкции от САЩ, както и да „улесни трансфера на пари“ към и от „навсякъде по света“.
Имитирайки практиката на Венецуела, чието правителство въведе първата национална криптовалута Petro през февруари тази година, иранските власти разглеждат блокчейн технологията за заобикаляне на предизвикателствата в страната, включително пълната забрана за придобиване на щатски долари, влязла в сила в началото на август.
Заплахата от заплахата от крипто ransomware на Иран е във възход и ще продължи да расте в сегашната геополитическа среда. Според доклада на глобалната консултантска компания Accenture, откритият ransomware „би могъл да бъде създаден от подкрепени от правителството актьори или ирански престъпници“.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.