Криптовалутите може би са съществували много преди Доналд Тръмп да се върне в Белия дом, но под негово ръководство дигиталните активи се превърнаха от периферна технология в централен стълб на икономическата стратегия на САЩ.
За разлика от предишните администрации, които подхождаха към криптовалутите с предпазливост или дори с категорично отхвърляне, Тръмп настоява за включването им в националната програма, съчетавайки икономическите амбиции с геополитическата конкуренция.
Макар че стимулирането на вътрешната икономика остава негов основен приоритет, Тръмп наскоро разкри по-стратегически мотив за приемането на криптовалутите: да изпревари Китай. „Ако ние не поведем в криптовалутите, Китай ще го направи“, заяви той по време на пресконференция, подчертавайки как дигиталните валути са се превърнали в част от по-широка глобална борба за финансово влияние.
Откакто встъпи в длъжност, администрацията на Тръмп стартира няколко инициативи, благоприятни за криптовалутите, включително създаването на национален резерв от Биткойн и криптовалутни резерви в активи като XRP, ADA и SOL.
SEC, под ръководството на наскоро сменения председател Марк Уеда, също зае по-приятелска позиция към индустрията, облекчавайки контрола върху крипто компаниите – тон, който може да продължи и под ръководството на Пол Аткинс, който ще води среща на работна група по активи от реалния свят по-късно този месец.
Но крипто стратегията на Тръмп не се ограничава само до политиката. Тя се превърна и в инструмент за набиране на средства. В знак за това колко дълбоко кампанията му е свързана със света на дигиталните активи, той организира частни вечери, на които допускат само тези, които притежават значителни количества от криптовалутата му с марката TRUMP. Едно от събитията се състоя на 5 май, а друго е планирано за 22 май.
Крипто стратегията на президента изглежда съчетава личен брандинг, национална икономическа политика и глобална конкуренция – всичко това в една амбициозна инициатива за преобразуване на дигиталното бъдеще на Америка.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.