Предложените от Доналд Тръмп мита в размер от 10 до 20 % върху целия внос и до 100% върху китайските стоки са в състояние да доведат до сътресения в икономиката на САЩ до 2026 г., предупреждава Сет Карпентър, главен глобален икономист на Morgan Stanley.
Тези мита могат да доведат до по-висока инфлация, забавяне на растежа и значително повишаване на цените в отрасли като електроника, автомобили, машини и търговия на дребно. Компаниите няма да поемат допълнителните разходи, а ще ги прехвърлят върху потребителите, което ще доведе до повишаване на цените във всички сектори. Дори постепенното въвеждане на тези мита ще доведе до напрежение в икономиката с течение на времето, прогнозира Карпентър, като най-сериозното въздействие ще се прояви до 2026 г.
Отраслите, които са доста зависими от вноса, например технологичните гиганти като Apple и Microsoft, ще усетят натиска, което ще доведе до потенциални съкращения и забавяне на производствените цикли. Освен това предложените от Тръмп мита върху китайските стоки, в комбинация със съществуващите мита от администрацията на Байдън, могат да опустошат сектори като автомобилната индустрия, където вече са въведени мита върху електромобилите.
В резултат на това инфлацията вероятно отново ще се покачи, отменяйки напредъка, постигнат от Федералния резерв в стабилизирането на икономиката. Бен Емънс, основател на FedWatch Advisors, предупреждава, че по-високата инфлация може дори да накара пазарите да премахнат възможността за намаляване на лихвените проценти до 2025 г.
В отговор на митата Китай разширява глобалното си влияние, като президентът Си Дзинпин активно настоява за свободна търговия на световни срещи на върха като Г-20 и АПЕК. Си позиционира Китай като стабилизираща сила в международната търговия, призовавайки другите държави да не следват протекционистичния пример на Тръмп. Китай също така укрепва икономическите си връзки в Южна Америка, като инвестира в инфраструктурни проекти като пристанище в Перу на стойност $1.3 милиарда и изгражда по-тесни отношения с Мексико и Аржентина. Тези стъпки се разглеждат като усилия за смекчаване на удара от американските мита и осигуряване на алтернативни търговски маршрути.
Въпреки че тарифите на Тръмп може да се харесат на неговата база, те рискуват да отблъснат ключови групи избиратели в колебаещите се щати, особено като се има предвид, че повишаването на цените и потенциалната загуба на работни места могат да компенсират всички възприемани ползи. Съюзниците на САЩ, сред които Канада, Австралия и Обединеното кралство, се оказват заклещени между САЩ и Китай, като всеки от тях се ориентира в геополитическите последици от политиката на Тръмп.
Последствията могат не само да обтегнат международните отношения, но и да засегнат националните индустрии, което ще доведе до непредвидени последици, тъй като тарифният план на Тръмп се сблъсква с динамиката на световната търговия.
Bitget Wallet прави голям еволюционен скок – от приложение за търговия до крипто платформа с пълен набор от услуги.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.