Президентът Доналд Тръмп ще направи първото си пътуване в чужбина след завръщането си на поста, като ще оглави високопоставена делегация на САЩ в Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства следващата седмица.
Мисията: Да се сключат мащабни инвестиционни сделки в областта на енергетиката, технологиите и инфраструктурата и да се убедят страните от Персийския залив да инвестират повече капитал в американската икономика.
В центъра на визитата ще бъде Саудитско-американският инвестиционен форум в Рияд на 13 май, където се очаква Тръмп да се срещне с престолонаследника Мохамед бин Салман. С него ще пътуват лидери от висшите ешелони на финансите и технологиите, сред които Лари Финк от BlackRock, Джейн Фрейзър от Citigroup, Стив Шварцман от Blackstone и финансовият директор на Alphabet Рут Порат. Арвинд Кришна от IBM и Кристиано Амон от Qualcomm също ще присъстват, а крипто и AI съветникът Дейвид Сакс ще представлява Белия дом.
Дневният ред на форума обхваща четири основни области: Енергетика, изкуствен интелект, модерно производство и финанси. Според информациите Тръмп се стреми да си осигури ангажименти на стойност най-малко $1 трилион от Саудитска Арабия и ОАЕ за подкрепа на американски проекти и предприятия.
Но моментът, избран от президента, може да се окаже труден. Саудитска Арабия се бори с нарастващ бюджетен дефицит вследствие на спада в цените на петрола. Цената на суровия петрол тип „Brent“ е спаднала с почти 20% през тази година, което ще доведе до дефицит от $15.7 милиарда през първото тримесечие на 2025 г. – най-големият за последните три години. Goldman Sachs вече оценява, че годишният дефицит може да достигне $67 милиарда, което ще принуди правителството да разчита в по-голяма степен на заеми.
Въпреки фискалните затруднения, Саудитска Арабия продължава да харчи агресивно за стратегията си за трансформация „Визия 2030“, като големи инфраструктурни проекти и разходи от суверенния фонд изтласкват прага на рентабилност на петрола над $100 за барел.
Посещението на Тръмп идва в момент, когато Рияд засилва усилията си да се превърне в най-големия инвестиционен център в региона, като целта е да привлече $100 милиарда годишни преки чуждестранни инвестиции до края на десетилетието. Засилването на връзките със САЩ, особено в областта на отбраната и технологиите, е ключов елемент от тази визия.
Очаква се посещението да ускори преговорите за дългосрочно икономическо сътрудничество между САЩ и Персийския залив и да задълбочи връзките между амбициозните бъдещи планове на Саудитска Арабия и финансовата мощ на Америка.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.
Според известен крипто анализатор традиционният четиригодишен цикъл, който някога определяше поведението на пазара на Биткойн и алткойните, вече е отживелица.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън остава скептично настроен към стабилните монети, но твърди, че игнорирането им не е опция за най-мощната банка в света.