Президентът Доналд Тръмп ще направи първото си пътуване в чужбина след завръщането си на поста, като ще оглави високопоставена делегация на САЩ в Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства следващата седмица.
Мисията: Да се сключат мащабни инвестиционни сделки в областта на енергетиката, технологиите и инфраструктурата и да се убедят страните от Персийския залив да инвестират повече капитал в американската икономика.
В центъра на визитата ще бъде Саудитско-американският инвестиционен форум в Рияд на 13 май, където се очаква Тръмп да се срещне с престолонаследника Мохамед бин Салман. С него ще пътуват лидери от висшите ешелони на финансите и технологиите, сред които Лари Финк от BlackRock, Джейн Фрейзър от Citigroup, Стив Шварцман от Blackstone и финансовият директор на Alphabet Рут Порат. Арвинд Кришна от IBM и Кристиано Амон от Qualcomm също ще присъстват, а крипто и AI съветникът Дейвид Сакс ще представлява Белия дом.
Дневният ред на форума обхваща четири основни области: Енергетика, изкуствен интелект, модерно производство и финанси. Според информациите Тръмп се стреми да си осигури ангажименти на стойност най-малко $1 трилион от Саудитска Арабия и ОАЕ за подкрепа на американски проекти и предприятия.
Но моментът, избран от президента, може да се окаже труден. Саудитска Арабия се бори с нарастващ бюджетен дефицит вследствие на спада в цените на петрола. Цената на суровия петрол тип „Brent“ е спаднала с почти 20% през тази година, което ще доведе до дефицит от $15.7 милиарда през първото тримесечие на 2025 г. – най-големият за последните три години. Goldman Sachs вече оценява, че годишният дефицит може да достигне $67 милиарда, което ще принуди правителството да разчита в по-голяма степен на заеми.
Въпреки фискалните затруднения, Саудитска Арабия продължава да харчи агресивно за стратегията си за трансформация „Визия 2030“, като големи инфраструктурни проекти и разходи от суверенния фонд изтласкват прага на рентабилност на петрола над $100 за барел.
Посещението на Тръмп идва в момент, когато Рияд засилва усилията си да се превърне в най-големия инвестиционен център в региона, като целта е да привлече $100 милиарда годишни преки чуждестранни инвестиции до края на десетилетието. Засилването на връзките със САЩ, особено в областта на отбраната и технологиите, е ключов елемент от тази визия.
Очаква се посещението да ускори преговорите за дългосрочно икономическо сътрудничество между САЩ и Персийския залив и да задълбочи връзките между амбициозните бъдещи планове на Саудитска Арабия и финансовата мощ на Америка.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, алармира за това, което описва като началото на финансов хаос в САЩ – сценарий, който според него ще доведе до финансова разруха за милиони хора.
Милиардерът инвеститор Чамат Палихапитияалармира за нов закон, който според него може да ускори финансовия упадък на Америка.
Тайланд се готви да интегрира дигиталните активи в туристическата и финансовата си инфраструктура, като започне с пилотна програма, която ще позволи на посетителите да плащат с криптовалути чрез платформи, свързани с карти.
Пробивът на квантовото подразделение на Google променя представата за бъдещето на киберсигурността и може да направи криптографските основи на Биткойн по-уязвими, отколкото се смяташе досега.