Добивът на Биткойн достигна безпрецедентно ниво на трудност, надхвърлящо 100 трилиона, което съвпадна с деня на изборите в САЩ.
На 5 ноември трудността на добива се увеличи с 6.,24%, достигайки 101.65 трилиона при височина на блока 868,896. Това е 23-тата корекция за 2024 г., като 14-е увеличения допринасят за общо 40% ръст на трудността през тази година.
В допълнение към това повишение хашрейтът – общата изчислителна мощност на мрежата на Биткойн – също достигна нови висоти, като през изминалата седмица достигна средно около 730 екзахаша в секунда (EH/s).
Макар че по-високата скорост на добив повишава сигурността на мрежата, тя също така прави добива по-труден, което налага миньорите да инвестират в по-усъвършенствани и енергийно ефективни технологии, за да останат конкурентоспособни.
Както бе съобщено от CoinShares, средните разходи за производство на един Биткойн за публично търгуваните компании за добив нараснаха до около $49,500 през второто тримесечие, в сравнение с $47,200 през първото тримесечие. Въпреки това, при цена на BTC към момента на писане на статията от около $69,900, много майнинг компании все още са в състояние да поддържат печеливши операции.
Докато алткойните се радват на силни резултати на пазарите, Биткойн продължава да доминира в крипто социалните медии, според доклад от 3 юли на компанията за ончейн анализи Santiment.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.