Дуейн Голдън, Грегъри Агесен и Маркиз Демакинг Егертън бяха обвинени във вторник за финансови престъпления, измами и пране на пари, докато управляваха три крипто начинания, наречени EmpowerCoin, ECoinPlus и Jet-Coin, които натрупаха над $40 милиона от инвеститори.
Според съобщение на Министерството на правосъдието, тримата обвинени са обещали на инвеститорите фиксирана възвръщаемост на техните крипто инвестиции чрез търговия с криптовалута в чужбина. Прокурорите казват, че тримата или са прибрали средствата, или са ги използвали за плащане на предишни инвеститори.
Твърди се, че друг мъж на име Уилям Уайт е заговорничил с Голдън и Агесен, за да възпрепятства правосъдието и да подправя доказателства по време на разследванията.
“Както се твърди, обвиняемите са участвали в усъвършенствана схема, която атакува нищо неподозиращи инвеститори в цялата страна с фалшиви обещания за гарантирана възвръщаемост и възможности за търговия с виртуална валута”, каза прокурорът на САЩ за Източния окръг на Ню Йорк Брион Пийс в изявлението.
“Когато компаниите се сринаха и престъпното им поведение беше на път да бъде разкрито, подсъдимите се опитаха да прикрият следите си и да унищожат доказателства.”
Прочети Още: Какво правят големите Етериум (ETH) инвеститори в момента?
Голдън, Агесен и Егертън уж са извършили своята крипто измама през април 2017 г., а опитите за възпрепятстване на правосъдието са се случили от юли 2017 г. до момента.
Ако бъдат признати за виновни, Голдън, Агесен, Егертън и Уайт са изправени пред 20 години затвор.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.