Мултимилионна транзакция, която би струвала на изпращачите над $5 милиона в комисионни, бе направена за $0.06 в Етериум.
Етериум блок 6556384 премина през 5080 потвърждения и отне повече от 19 часа, за да прехвърли повече от $183 милиона, без да се налага да минава през скъпи посредници. Сцената е доста позната за тези, които редовно прехвърлят стойност чрез блокчейн. Но в същото време, това е ясна атестация за едно от от най-убийствените приложения на блокчейн: паричните преводи.
https://twitter.com/cvrbonbased/status/1054102811217219585
Класическите платежни системи като например PayPal, след премахването на лимита за преводи, би трябвало да прехвърли $183 милиона, като начисли транзакционни такси в размер на $5,3 милиона в среден платежен коридор "Изток-Запад". Western Union, друга глобална услуга за преводи, е щяла да изпрати същата сума, като отнема $120 от всеки прехвърлени $3000. Таксата за транзакцията от Етериум блокчейна е била по-ниска от това, което Western Union таксува за изпращане на $50.
По-малко приемане
Независимо от иновациите в сектора на плащанията и преводите, децентрализираните блокчейн системи срещат по-ниски нива на адаптация в сравнение с PayPal и Western Union, тъй като токените, прехвърлени чрез конкретен блокчейн, са нестабилни. Следователно транзакция от $183 милиона, докато е на път към приемниците, може да бъде намалена до $170 милиона. Би могло дори да спечели няколко милиона, ако пазарът върви нагоре. Това прави децентрализираните активи малко неблагонадеждни за участниците, търсещи стабилен паричен превод.
Това, което е по-проблематично, е ликвидността. При получаване на сумата в актива крипто ще трябва да го размени за местна валута. В много случаи борсата, отговорна за обмен на фиат и крипто, е по-малко ликвидна, отколкото се изисква при липса на 1) банкови партньори и 2) регламенти. Предприятията, които искат да ликвидират преотстъпените крипто фондове веднага след кредитирането, може да срещнат трудност да се държат заради страх от загуба на стойност и да се разменят за фиат, поради липса на фиатни средства.
Блокчейн реши една част от проблема разделен на две. Тази част е непостоянството, мащабируемостта и децентрализацията. Докато успехът на другата част, състоящ се от регулиране, икономическо приобщаване и пространство за по-нататъшни блокчейн иновации, зависи единствено от политиките, които са в полза на финтех, както от икономисти, така и от законодатели.
Да разбираш преди да коментираш
Известният икономист Нуриел Рубини, наскоро се постара да каже най-лошото за блокчейн, като нарече приложенията му
"майката на всички измами" и използва фрази като
"прославена електронна таблица" и
"заговор за либерална идеология" за публични ledger-и. Финансовият експерт обаче, говори най-вече за втората част от проблема, както бе споменато по-горе. Той не се занимава с първата част, която блокчейн почти реши, десет години от въвеждането му.
По подобен начин някои икономисти взимат пример от своя колега от Ню Йорк, създавайки умствено препятствие в съзнанието на мнозина, които проявяват интерес към DLT системите.
QR код към биткойн адреса:
QR код към етериум адреса:
Свалете БЕЗПЛАТНО '10 Златни Правила на Крипто Инвеститора'
Научете всичко, което трябва да знаете за инвестиции в Биткойн и други криптовалути директно от хора с 7 годишен опит в сферата
ВАЖНО: Ние никога няма да ви пращаме спам или да продаваме данните ви на трети лице.