Традиционните банки навлизат на пазара на стабилни монети, след като Tether прекрати производството на своя евро токен EURt.
Институции като Société Générale, Standard Chartered и Revolut се стремят да се възползват от тази празнина и от нарастващото търсене на финансови решения, базирани на блокчейн.
Стартиралата през 2016 г. EURt на Tether се бореше да набере популярност и бе постепенно преустановена в съответствие с европейските регулации MiCA. Тази регулаторна яснота проправи пътя на банките да емитират свои собствени стабилни монети, обезпечени с евро, като Société Générale-Forge е начело на инициативата, а други подготвят подобни предложения.
В световен мащаб Visa дава възможност за емитиране на стабилни монети, а Standard Chartered и JPMorgan Chase проучват блокчейн алтернативи. Предизвикателства обаче представляват ликвидните рискове, регулаторната несигурност и конкуренцията от страна на CBDC. Въпреки тези пречки рентабилността на стабилните монети продължава да привлича банките, желаещи да въвеждат иновации в областта на дигиталното финансиране.
Тъй като банките все повече навлизат в сектора на стабилните монети, конкуренцията може да промени начина, по който дигиталните валути се интегрират в масовите финанси. С появата на нови играчи и формирането на партньорства пазарът на стабилни монети е на път да се разшири още повече, предлагайки на потребителите съчетание от традиционна банкова надеждност и ефективността на блокчейн технологията.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.