Tornado Cash, крипто миксерът под санкции, отбеляза забележително увеличение на депозитите въпреки правните и регулаторните си проблеми.
През първата половина на 2024 г. услугата е привлякла депозити на стойност $1.9 милиарда, което е с 50% повече спрямо предходната година.
Санкционирана от Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ (OFAC) през август 2022 г. заради ролята си в прането на средства за севернокорейски хакери, Tornado Cash е ограничена да взаимодейства с регулирани борси. Това затруднява потребителите да конвертират активи във фиатна валута.
Въпреки тези ограничения Tornado Cash остава предпочитан инструмент за незаконни дейности. Последните данни показват значителни трансфери от различни хакерски операции, включително $76 милиона от хакването на борсата Poloniex и значителни суми от пробивите в HECO Bridge и Orbit Chain.
Продължаващата популярност на услугата предизвика съдебен иск, в който се твърди, че санкциите нарушават конституционните права и свободата на словото. Това правно оспорване е подкрепено от големи крипто компании и застъпнически групи.
Основателите на Tornado Cash са изправени пред свои собствени правни битки: Алексей Перцев излежава присъда в затвор в Нидерландия, Роман Сторм е пуснат под гаранция в САЩ, а Роман Семенов все още е на свобода.
Притежанието на криптовалути в САЩ нараства стабилно през последните няколко години, но далеч не е широко разпространено.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).