Някои от най-големите фондове за финансиране на университети в САЩ са купували тайно криптовалута през последната година чрез сметки, държани в Coinbase и други борси.
Според двама източници, запознати със ситуацията, Харвард, Йейл, Браун и Мичиганският университет, както и няколко други колежа са купували крипто директно на борсите. (Няколко фонда от Айви лигата се заинтересуваха от блокчейн чрез крипто-фокусирани фондове за рисков капитал още през 2018 г.)
„Има доста“, каза източник, който поиска да остане неназован.
„В момента много от дарителските фондове се насочват към крипто.“
Университетските дарения получиха еднократно споменаване в годишния отчет на Coinbase за 2020 г., но без да се посочват имена.
Според един източник някои от въпросните университетски фондове могат да имат сметки в Coinbase от 18 месеца.
„Може да е от средата на 2019 г.„, каза източникът.
„Повечето са били от поне една година. Мисля, че те вероятно ще го обсъдят публично по някое време тази година. Подозирам, че седят на доста [добра възвръщаемост].„
Университетските дарения са фондове от капитал, натрупан от академични институции, често под формата на благотворителни дарения. Тези средства, които подпомагат преподаването и научните изследвания, могат да бъдат разпределени в различни активи с инвестиционни цели.
Фондът на Харвард е най-големият с над $40 милиарда долара в активи под управление. Йейл има над $30 милиарда, Мичиган има около $12,5 милиарда, докато Браун държи $4,7 милиарда. Не е известно колко всеки фонд е отделил в крипто, но вероятно е част от процента от общите им активи.
Още през 2018 г. главният инвестиционен директор на университета в Йейл Дейвид Суенсен привлече вниамние, като подкрепи два криптовалутни венчър фонда, един управляван от Andreessen Horowitz и друг, стартиран от съоснователя на Coinbase Фред Ерсам и бившия партньор на Sequoia Capital Мат Хуанг.
Няколко други университета последваха Йейл в подкрепа на крипто VC, включително Харвард, Станфорд, Дартмутския колеж, Масачузетския технологичен институт, Университета на Северна Каролина и Мичиган. Ясно е, че някои от тези училища изглежда правят следващата стъпка, като инвестират директно в крипто активи.
Вторият източник, който участва в света на крипто хедж фондовете, посочи „голяма промяна“ през последните няколко месеца.
„Виждаме, че пенсионните планове с дефинирани доходи се приближават до [разпределяне на средства към крипто]. Виждаме, че публичните пенсионни планове се доближават до това разпределение.„
„Ако бях чул това преди три години, щях да кажа, че е грешно„, каза Ари Пол, съосновател на BlockTower Capital и преди това инвестиционен мениджър за Чикагския университет.
„Но много институции вече се чувстват комфортно с Биткойн. Те го разбират и могат просто да го купят директно, стига да е от регулиран субект като Coinbase, Fidelity или Anchorage.“
Рекордните стойности на Биткойн възродиха пазарния оптимизъм, но за разлика от краткотрайния скок, наблюдаван през януари, сегашното рали изглежда е изградено върху по-твърда основа.
Нов анализ на крипто компанията Matrixport предполага, че настоящото рали на Биткойн се дължи на силен интерес на спот пазара, а не на рискови спекулации, което бележи преход към по-стабилна пазарна динамика.
Крупен крипто инвеститор разбуни пазара на деривати, като отвори една от най-големите лонг позиции, наблюдавани досега в децентрализираните борси.
Биткойн достигна нов рекорд, преминавайки границата от $109,000, след силен възходящ поход.