Докато 2025 г. разтърси световните пазари, Биткойн тихо демонстрира способността си да оцелее.
Въпреки икономическите сътресения и нарастващите геополитически напрежения, най-голямата криптовалута в света се държи стабилно, а няколко нововъзникващи тенденции сочат, че нейната дългосрочна значимост става все по-трудна за пренебрегване.
Едно от най-интригуващите развития е промяната в нагласите на правителствата. В политическите кръгове, особено в САЩ, се води все по-оживена дискусия за третирането на BTC като стратегически актив. Въпреки че все още е теоретично, предложението за създаване на национален Биткойн резерв може да бъде повратна точка, сигнализираща преминаване от ликвидация на конфискувани крипто активи към дългосрочно натрупване. Ако големите правителства започнат да държат Биткойн, вместо да го продават, други може да последват примера им, създавайки домино ефект, който ще легитимира актива на най-високо ниво.
Доверието в частния сектор също нараства. Големи корпорации и финансови институции продължават да отпускат средства за BTC, не само като спекулативна игра, но и като част от по-широки стратегии за управление на финансовите средства. Помощ оказва и яснотата в регулаторната рамка – особено след като SEC прие по-благоприятен тон към криптовалутите, което улеснява традиционните банки да обмислят добавянето на Биткойн в балансите си.
Може би най-убедително е поведението на BTC на пазара в последно време. В година, белязана от нестабилност, надвиснали търговски войни и нестабилни фондови пазари, Биткойн не се срина – той се задържа на позициите си. Макар да не е надминал всички останали активи, самата му устойчивост е забележителна. За актив, който все още често се определя като спекулативен, поддържането на стабилност в момент, когато конвенционалните пазари се борят, може да подсказва за нова роля: Hе само за рискова инвестиция, но и за потенциална хеджираща позиция.
Всички признаци сочат към едно и също заключение: Биткойн доказва, че не е преходна мода. Независимо дали чрез институционално приемане, политически интерес или устойчивост на пазара, основите му започват да изглеждат много по-трайни.
Между 28 април и 4 май компанията, стояща зад известната стратегия за натрупване на Биткойн, добави още 1,895 BTC към резервите си, като похарчи около $180.3 милиона.
Блокчейнът на Биткойн отбеляза значителен скок в употребата си, като достигна най-високото си ниво на активност от шест месеца насам.
Според главния изпълнителен директор на Strike Джак Малерс световната финансова система може да е близо до важен преломен момент, тъй като според него ерата на неконтролируемия дълг и небалансираната търговия започва да се оттегля.
Strategy отново е в центъра на вниманието, след като Майкъл Сейлър сигнализира за още една голяма покупка.