Биткойн се превърна от нишов дигитален актив в ключов стратегически резерв за няколко правителства по света.
Тези притежания често произтичат от конфискации по наказателни дела или от проактивни инвестиции, което е сигнал за нарастващото признаване на потенциала на Биткойн като финансов актив.
САЩ оглавяват списъка с най-големите притежания, придобити чрез конфискации като тази от нелегалния онлайн пазар Silk Road.
Тези активи представляват значителен финансов резерв, а техният произход е потвърден от източници като Timechaindex и Arkham Intelligence.
Притежанията на Китай, свързани с известната Понци схема Plustoken, остават малко зад САЩ. Въпреки че няма данни, които да потвърждават тези резерви, съобщеното изземване през 2020 г. от китайските власти остава отправна точка за анализаторите. Изобилстват спекулации, че някои от тези средства може да са били продадени, но няма потвърждения.
Биткойн хазната на Обединеното кралство се дължи най-вече на най-голямото дело за пране на пари, в което е замесен Джъмин Циен. Конфискувана през 2021 г., тази плячка подчертава способността на Обединеното кралство да осигурява огромни суми чрез правоприлагане срещу финансови престъпления.
Бутан се отличава с това, че активно добива Биткойн, вместо да го конфискува. Кралското правителство, чрез Druk Holdings, е приело Биткойн като част от по-широката си стратегия за диверсификация на икономиката си. Освен това Бутан притежава резерви от Етериум, оценени на $2.6 милиона.
Салвадор влезе в историята, като прие Биткойн като законно платежно средство през 2021 г. Правителството последователно укрепва своите авоари, като от ноември 2022 г. насам купува Биткойн ежедневно. Тази стратегия отразява ангажимента на страната да използва Биткойн за финансово приобщаване и икономически растеж.
Хашрейтът в мрежата на Биткойн е спаднал с 3.5% от средата на юни, което е най-рязкото понижение на изчислителната мощност от юли 2024 г.
Според най-новите данни, Биткойн официално изпревари Alphabet (майка компания на Google) в глобалната класация на активите, като се превърна в шестия най-ценен актив в света.
Филип Лафон, милиардерът зад Coatue Management, започва да се съмнява в позицията си спрямо Биткойн.
Авторът на книги за лични финанси Робърт Кийосаки призовава инвеститорите да преосмислят подхода си към парите, тъй като дигиталните активи променят икономическия пейзаж.