Питър Шиф, откровен критик на Биткойн, предупреди, че Съединените щати вече са в рецесия и очаква значително увеличение на инфлацията.
Очаква се тази ситуация да окаже влияние върху решенията на Федералния резерв за намаляване на лихвените проценти, особено в светлината на последните данни за заетостта, които засилиха очакванията за съществено понижение на лихвените проценти.
Шиф изтъкна тревожните икономически показатели, отбелязвайки, че през юли са добавени само 114,000 работни места – най-малкият прираст от декември 2020 г. насам и далеч под очакваните 175,000. Равнището на безработица също се повиши до 4.3%, което е най-високото от октомври 2021 г. насам. Той разкритикува настоящите методи за измерване на инфлацията и безработицата, като предположи, че комбинираният „индекс на мизерията“ сега е по-висок, отколкото през по-голямата част от 70-те години на миналия век. Шиф също така разкритикува настоящите икономически политики, като ги нарече катастрофа, която не се отразява достатъчно добре от медиите.
Разочароващите данни за броя на работните места подхраниха спекулациите относно следващите стъпки на Федералния резерв, като някои инвеститори вече очакват намаляване на лихвения процент с 50 базисни пункта през септември, в сравнение с очакваните преди това 25 базисни пункта. Експертът предупреди, че макар подобно намаляване да може да повиши инфлацията, то не е задължително да се отрази благоприятно на икономиката или на пазара на труда, което подчертава сложната задача пред Фед.
Неотдавнашното нарастване на безработицата и по-бавният растеж на работните места може да накарат Федералния резерв да предприеме по-благоприятни политики, включително намаляване на лихвените проценти, с цел стимулиране на икономическата активност. Такива стъпки биха могли да имат значителни последици за крипто сектора. По-ниските лихвени проценти обикновено намаляват привлекателността на традиционните спестявания и инвестициите с фиксиран доход, което кара инвеститорите да търсят по-висока възвръщаемост в алтернативни активи като криптовалутите.
Според инструмента CME FedWatch Tool понастоящем има 68% вероятност Федералният резерв да намали лихвените проценти с 50 базисни пункта през септември. Освен това шансовете за три намаления на лихвите през 2024 г. се увеличиха след последните данни за заетостта, които предполагат охлаждане на пазара на труда.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.