Акциите на банките са се сринали с над $635 милиарда на фона на нарастващия страх от инфлация сред инвеститорите и ефекта от продължаващата пандемия на коронавируса върху световната икономика, се казва в доклад на финансовия образователен сайт Buy Shares.
За сравнение, целият пазар на криптовалути струва само $354 милиарда.
Докладът проследява оценките на собствения капитал от декември 2019 г. – когато коронавирусът току-що бе избухнал в Китай – до август 2020 г. В него се отбелязва, че американските банки са претърпели най-голям спад, докато японски институции, като Японската пощенска банка, отчитат относително ниски спадове.
Най-силно засегната е американската банка Wells Fargo, която отчете спад от -56,26% през периода. Последваха го испанската Banco Santander с -46,16% и JP Morgan Chase, друга американска банка, с -30,16%. JP Morgan Chase обаче, загуби най-много по отношение на оценката на долара, загуби от над $131 милиарда за периода, докато Wells Fargo загуби $128 милиарда.
На следващо място в списъка са китайските банки. Промишлената и търговска банка на страната беше засегната от -27% загуба от над $73 милиарда, докато Китайската банка беше с подобен процент, но със загуба от $30 милиарда. Като цяло, четирите най-добри китайски банки са загубили общо $179 милиарда, според данните, цитирани в доклада.
Япония и Франция имаха малко по-добро състояние. Базираната в Япония Mizuho Financial Group, голям финансов играч в страната, имаше най-малка процентна промяна сред всички водещи световни банки на ниво от -11,33%, загуба от $4 милиарда, докато френският играч Credit Agricole падна с 30%, загуба от $12 милиарда.
Бързата намеса на централните банки през март ‘спаси’ повечето банки от по-нататъшен спад, се казва в доклада. Те варират от скандалната техника за количествено облекчаване – при която централните банки закупуват ценни книжа, за да увеличат паричното предлагане – до печатането на повече фиат.
Междувременно, може да се очаква ръст в дигиталното банкиране, тъй като банките търсят по-нови форми на приходи и бизнес модели. Банките вече експериментират с поддържаните от държавата дигитални валути в това отношение, като някои дори прогнозират нарастването на криптовалутите като силен претендент за фиатните валути до 2030 г.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.