Акциите на банките са се сринали с над $635 милиарда на фона на нарастващия страх от инфлация сред инвеститорите и ефекта от продължаващата пандемия на коронавируса върху световната икономика, се казва в доклад на финансовия образователен сайт Buy Shares.
За сравнение, целият пазар на криптовалути струва само $354 милиарда.
Докладът проследява оценките на собствения капитал от декември 2019 г. – когато коронавирусът току-що бе избухнал в Китай – до август 2020 г. В него се отбелязва, че американските банки са претърпели най-голям спад, докато японски институции, като Японската пощенска банка, отчитат относително ниски спадове.
Най-силно засегната е американската банка Wells Fargo, която отчете спад от -56,26% през периода. Последваха го испанската Banco Santander с -46,16% и JP Morgan Chase, друга американска банка, с -30,16%. JP Morgan Chase обаче, загуби най-много по отношение на оценката на долара, загуби от над $131 милиарда за периода, докато Wells Fargo загуби $128 милиарда.
На следващо място в списъка са китайските банки. Промишлената и търговска банка на страната беше засегната от -27% загуба от над $73 милиарда, докато Китайската банка беше с подобен процент, но със загуба от $30 милиарда. Като цяло, четирите най-добри китайски банки са загубили общо $179 милиарда, според данните, цитирани в доклада.
Япония и Франция имаха малко по-добро състояние. Базираната в Япония Mizuho Financial Group, голям финансов играч в страната, имаше най-малка процентна промяна сред всички водещи световни банки на ниво от -11,33%, загуба от $4 милиарда, докато френският играч Credit Agricole падна с 30%, загуба от $12 милиарда.
Бързата намеса на централните банки през март ‘спаси’ повечето банки от по-нататъшен спад, се казва в доклада. Те варират от скандалната техника за количествено облекчаване – при която централните банки закупуват ценни книжа, за да увеличат паричното предлагане – до печатането на повече фиат.
Междувременно, може да се очаква ръст в дигиталното банкиране, тъй като банките търсят по-нови форми на приходи и бизнес модели. Банките вече експериментират с поддържаните от държавата дигитални валути в това отношение, като някои дори прогнозират нарастването на криптовалутите като силен претендент за фиатните валути до 2030 г.
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.
Strategy, компанията, известна преди като MicroStrategy, обяви цената на ново набиране на капитал в размер на $2.47 милиарда чрез първично публично предлагане на привилегировани акции с променлив лихвен процент (STRC).
Нов доклад на MEXC разкрива поразителна смяна на поколенията в поведението при търговия с криптовалути: Търговците от поколението Z бързо възприемат инструментите с изкуствен интелект като основни компоненти на своята стратегия.
Крипто пазарът загуби 1.02% през последните 24 часа, воден от резкия спад на Биткойн и отслабващия интерес към алткойните.