Акциите на банките са се сринали с над $635 милиарда на фона на нарастващия страх от инфлация сред инвеститорите и ефекта от продължаващата пандемия на коронавируса върху световната икономика, се казва в доклад на финансовия образователен сайт Buy Shares.
За сравнение, целият пазар на криптовалути струва само $354 милиарда.
Докладът проследява оценките на собствения капитал от декември 2019 г. – когато коронавирусът току-що бе избухнал в Китай – до август 2020 г. В него се отбелязва, че американските банки са претърпели най-голям спад, докато японски институции, като Японската пощенска банка, отчитат относително ниски спадове.
Най-силно засегната е американската банка Wells Fargo, която отчете спад от -56,26% през периода. Последваха го испанската Banco Santander с -46,16% и JP Morgan Chase, друга американска банка, с -30,16%. JP Morgan Chase обаче, загуби най-много по отношение на оценката на долара, загуби от над $131 милиарда за периода, докато Wells Fargo загуби $128 милиарда.
На следващо място в списъка са китайските банки. Промишлената и търговска банка на страната беше засегната от -27% загуба от над $73 милиарда, докато Китайската банка беше с подобен процент, но със загуба от $30 милиарда. Като цяло, четирите най-добри китайски банки са загубили общо $179 милиарда, според данните, цитирани в доклада.
Япония и Франция имаха малко по-добро състояние. Базираната в Япония Mizuho Financial Group, голям финансов играч в страната, имаше най-малка процентна промяна сред всички водещи световни банки на ниво от -11,33%, загуба от $4 милиарда, докато френският играч Credit Agricole падна с 30%, загуба от $12 милиарда.
Бързата намеса на централните банки през март ‘спаси’ повечето банки от по-нататъшен спад, се казва в доклада. Те варират от скандалната техника за количествено облекчаване – при която централните банки закупуват ценни книжа, за да увеличат паричното предлагане – до печатането на повече фиат.
Междувременно, може да се очаква ръст в дигиталното банкиране, тъй като банките търсят по-нови форми на приходи и бизнес модели. Банките вече експериментират с поддържаните от държавата дигитални валути в това отношение, като някои дори прогнозират нарастването на криптовалутите като силен претендент за фиатните валути до 2030 г.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.