Известната финансова институция UBS в момента е изправена пред значителна санкция, наложена от Министерството на правосъдието на САЩ заради участието ѝ в голямата финансова криза от 2008 г.
UBS е изправена пред огромна глоба: последиците от финансовата криза от 2008 г. продължават
Според съобщението на Министерството на правосъдието UBS се е съгласила да плати значителна сума от $1.435 милиарда под формата на глоби като част от споразумение за уреждане на спора, насочено към преодоляване на твърденията относно действията ѝ, свързани с подписването и издаването на ценни книжа, обезпечени с жилищни ипотеки (RMBS), през 2006 и 2007 г.
Твърди се, че UBS съзнателно е предоставила на инвеститорите неточна и подвеждаща информация за тези ценни книжа.
Правителството твърди, че UBS е била добре информирана за липсата на достатъчна подкрепа за стойността на имота за многобройни секюритизирани заеми, дори след като е извършила задълбочена проверка. Въпреки това банката е решила да пусне тези ценни книжа.
Министерството на правосъдието твърди, че много от кредитите, стоящи в основата на RMBS на UBS, не са спазвали установените стандарти за гарантиране на кредитите и банката е била напълно наясно с този факт.
Сега UBS става част от списъка на институциите, на които е наложено да платят глоби във връзка с кризата от 2008 г. В този списък фигурират имената на Bank of America, Barclays, Goldman Sachs и JPMorgan.
Както посочва Министерството на правосъдието, споразумението с UBS допринася за събирането от правителството на САЩ на общо малко над $36 милиарда под формата на санкции, свързани с кризата от 2008 г.
Въпреки това конкретни доклади сочат, че общите икономически загуби, понесени от домакинствата в резултат на това събитие, могат да достигнат $19.2 трилиона, без да се отчита инфлацията.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.
Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.