Международната инвестиционна банка Morgan Stanley наскоро промени позицията си за щатския долар, от "бича" към "неутрална", поради намаляването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв, което се отрази на доходността на щатските държавни ценни книжа.
Това понижение съответства на по-широката тенденция на отслабване на индекса на щатския долар на световните пазари, който в момента възлиза на 102 пункта, което е спад спрямо предишната му стойност.
Миналата година Morgan Stanley беше сред малкото компании, които се застъпваха за засилването на долара, но сега те промениха позицията си, позовавайки се на фактори като забавянето на данните от САЩ, намаляването на разликите в растежа и дефанзивната позиция на инвеститорите, които оказват влияние върху силата на валутата.
Доларовият индекс може да се понижи до $100, а ако спадне до двуцифрено число, местните валути може да започнат да се засилват. Развитието съвпада с програмата на БРИКС за дедоларизация.
В рамките на БРИКС, особено сред новия член Иран, се обсъжда създаването на обща валута между десетте държави от алианса, за да се намали зависимостта от долара.
Макар че тази инициатива е в начален етап и транзакциите с местни валути са ограничени, има потенциал тя да се разрасне и с времето да намали зависимостта от щатския долар.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.