Дедоларизацията се превръща в значителна тенденция. През годините държавите все повече се стремят да оспорят господстващото положение на щатския долар, като се стремят да популяризират местните валути като алтернатива.
Това движение се разраства в отговор на въоръжаването на долара и нестабилните му ефекти. След като Тръмп предложи мита върху вноса, светът сега е изправен пред ключово решение: Да продължи да разчита на долара или да приеме тенденцията за дедоларизация.
Новоизбраният президент Доналд Тръмп се зарече да спре дедоларизацията, като дори заплаши да наложи 100% мита на държавите, които смятат да се отдалечат от щатския долар.
Това обаче може да има обратен ефект, като подтикне повече страни да търсят алтернативи, за да избегнат подобни тарифи.
Доминиращото положение на американския долар в световните резерви постепенно започна да намалява. От 79% през 2002 г. делът на долара спадна до 59% до 2023 г. Освен това световната търговия с петрол, която някога бе доминирана от водещата валута, сега се извършва в множество други, което отразява намаляващата сила на щатския долар.
Тъй като САЩ продължават да използват долара като инструмент за налагане на санкции на държави като Русия и Иран, нараства интересът към алтернативни валути за търговия, инвестиции и резерви. Според Шърли Зе Ю, старши научен сътрудник в Лондонското училище по икономика, държавите проучват и многостранни клирингови системи извън SWIFT, което допълнително подкопава влиянието на долара.
Ако държавите започнат да се отказват от щатския долар, ключови сектори на американската икономика могат да бъдат изправени пред значителни предизвикателства. Сред най-застрашените сектори са:
Потенциалната промяна на курса на долара би могла да доведе до значителни сътресения в тези отрасли, подчертавайки нарастващия натиск върху щатската икономика.
Капиталът продължава да се влива в крипто инвестиционни инструменти, като дигиталните активи привлякоха още $2 милиарда нови инвестиции през миналата седмица, с което общата сума за три седмици надхвърли $5.5 милиарда.
С настъпването на лятото, старата пазарна тенденция „Продай през май“ отново се появява, предизвиквайки обичайния дебат сред инвеститорите. Но тази година тази сезонна мъдрост може да няма голямо значение.
Глобалният стремеж към намаляване на зависимостта от щатския долар набира сила, а подновените политики на Доналд Тръмп в областта на митата може да го ускорят.
Киргизстан навлиза по-дълбоко в ерата на дигиталните финанси чрез ново сътрудничество с Binance, най-голямата борса за криптовалути в света.