Начало » Топ 7 икономически тренда за 2024 година – какво да следим?

Топ 7 икономически тренда за 2024 година – какво да следим?

02.01.2024 18:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Топ 7 икономически тренда за 2024 година – какво да следим?

Икономиката на САЩ играе ролята на опора в световната икономика поради значителното си потребление, търговски връзки и финансово влияние.

Проблемите в САЩ, като например икономически спадове или промени в политиката, се отразяват в световен мащаб чрез нарушаване на веригите за доставки, нестабилност на пазара и намаляване на доверието на световните потребители. Тази взаимосвързаност често превръща икономическите проблеми на САЩ в глобално въздействие, което се отразява на търговията, инвестициите и цялостната икономическа стабилност.

В началото на 2023 г. анализаторите на Уолстрийт очакваха спад и слаба възвръщаемост на акциите, но в действителност се наблюдаваше силен икономически растеж и забележителен ръст от 24% на индекса S&P 500. Този неочакван обрат доведе до повишен оптимизъм сред много икономисти, които предвиждат устойчив, макар и по-бавен растеж. Макар че опасенията за потенциална рецесия продължават, те често са придружени от убеждението, че евентуален спад ще бъде кратък и незначителен.

Разглеждане на основните фактори, които стоят зад прогнозите за 2024 г:

Инфлация

От средата на 2022 г. насам се наблюдават признаци на подобрение в различните показатели за инфлацията. Основният индекс на цените PCE, който е ключов показател за Федералния резерв, се колебае близо до желаната граница от 2%.

Макар че това е окуражаващо, председателят на Фед Джером Пауъл подчерта необходимостта от устойчива стабилност на темповете на инфлация, преди да се празнува някаква победа.

Парична политика

Усилията на Фед за затягане на паричната политика, насочени към ограничаване на инфлацията, може да отслабнат с приближаването на лихвените проценти до целевите равнища. Спекулациите сред експертите предполагат възможност за намаляване на лихвените проценти през 2024 г., което може да бъде сигнал или за положително въздействие върху пазара, или за реакция на неблагоприятни икономически данни.

Икономически растеж

Преминаването на икономиката от високи към умерени равнища през последните две години допринесе положително за ограничаване на инфлацията. Понастоящем индикациите сочат към сценарий на контролирана инфлация, без икономиката да изпадне в рецесия, въпреки че някои икономически показатели, като например просрочените дългове и потенциално нарастващите равнища на безработица, заслужават внимание.

Маржове на печалба на предприятията

Противно на очакванията в условията на нарастваща инфлация маржовете на печалба на предприятията достигнаха рекордно високи стойности, което се дължи на прехвърлянето на увеличените разходи върху потребителите и на оперативната ефективност. Очакванията сочат, че въпреки различните фактори маржовете на печалба може да останат стабилни, което ще подпомогне растежа на печалбите.

Разходи за лихви

Големите корпорации, които си осигуриха ниски лихвени проценти чрез рефинансиране преди повишението на лихвените проценти, запазиха разходите за лихви стабилни, но за компаниите, които трябва да рефинансират, може да възникнат предизвикателства в условията на по-взискателни заеми.

Корпоративни печалби

Корпоративните печалби, които са крайъгълният камък на цените на акциите, се очаква да нараснат с около 10% през 2024 г. и с още 12% през 2025 г., въпреки че текущи фактори могат да повлияят на тези оценки.

Пазар на акции

Предвиждането на траекторията на фондовия пазар остава предизвикателство. Историческите данни сочат бича тенденция, но представянето на пазара не е последователно свързано с различни показатели като ръст на печалбите или форуърдния коефициент P/E. Въпреки това историческите тенденции и някои статистически данни подсказват за потенциална положителна възвръщаемост през 2024 г.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

eToro увеличи първичното си публично предлагане до $620 милиона преди дебюта си на Nasdaq

Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.

14.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Tether разширява присъствието си в Азия с нов листинг

Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.

14.05.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Уолстрийт се възстановява, инфлацията отчита спад, а крипто пазарът премина границата от $3.5 трилиона

Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.

14.05.2025 15:31 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Anchorage се фокусира върху стабилните монети с нов стратегически ход

Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.

14.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.