Много криптовалути преживяха успешна 2023 г., отбелязвайки значителен ръст след промяна в настроенията спрямо мечия тренд от 2022 г.
Ентусиазмът на инвеститорите се повиши до нива, близки до бичия пазар от 2021 г., което позволи значителни годишни печалби.
Биткойн (BTC) забележимо надхвърли 65 от 100-те най-големи проекта за криптовалути, въпреки че доминиращата му позиция отбеляза спад. Криптовалутата привлече внимание поради значителния интерес от страна на големи играчи в индустрията като BlackRock и Fidelity, които подадоха заявления за спот ETF.
Най-значителният напредък през 2023 г. се наблюдаваше при криптовалутите, които се съгласуваха с по-мейнстрийм наративи. По-конкретно, през тази година централно място в криптовалутния пейзаж заеха меме монетите, протоколите от първи слой, изкуственият интелект и решенията от втори слой.
Според доклад на CoinGecko от 28 декември сред 10-те най-печеливши са BONK, Injective (INJ), CorgiAI, Kaspa (KAS), Render (RNDR), Solana (SOL), Conflux (CFX), WEMIX, Fetch.ai (FET) и Stacks (STX). BONK се превърна в най-добре представящата се компания за годината, демонстрирайки зашеметяващо увеличение от 7,302% въз основа на данните на CoinGecko. Тази меме монета, изградена върху Solana (SOL), изпревари Injective с 2.5 пъти.
Injective си осигури второто място като най-голям печеливш, поскъпвайки с 2,748% от $1.27 до $36.18, до голяма степен благодарение на въвеждането на фючърси на токени преди старта чрез децентрализираната си борса Helix. Освен това в началото на годината Injective създаде фонд на стойност $150 милиона за екосистемата, за да насърчи приемането на оперативно съвместима инфраструктура и DeFi.
CorgiAI претендира за третото място като най-голям печеливш, реализирайки забележителен скок от 1,959% от $0.00014 до $0.00282. Позиционирана като основната меме монета в блокчейна на Cronos, CorgiAI следваше тенденцията, при която всяка верига се стреми да има своя отделна „меме монета„.
Инвестирането в някоя от 10-те най-печеливши монети, посочени от CoinGecko в началото на 2023 г. би донесло възвръщаемост, поне 3.9 пъти по-голяма от тази на Биткойн и Етериум (ETH). От решаващо значение е обаче да се отбележи, че повечето от тези най-добре представящи се токени са спекулативни и сравнително нови за пазара. Техният скок до голяма степен се дължи на първоначално ниската ликвидност, започвайки от пазарна капитализация от едва няколко хиляди долара.
Следователно инвестирането в тези проекти представляваше изключително високорисков сценарий. Много токени с ниска ликвидност избледняха в неизвестност, което доведе до значителни загуби за спекулативните инвеститори.
Като се има предвид този контекст, от съществено значение е инвеститорите да осъзнаят рисковете и да проведат задълбочено проучване на всяка криптовалута, която разглеждат.
Борсата Cboe BZX предприе смел ход, като иска одобрение от Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) за въвеждане на стейкинг за ETF 21Shares Core ЕТН.
Coinbase продължава да разширява търговските си предложенията с нови листвания, с което допринася за нарастващото търсене на алткойните.
Изглежда, че крипто пазарът се движи в нова посока, като вниманието се пренасочва от силно спекулативните меме монети към утвърдените мрежи от първи слой.
Крипто пазарът нарасна през 2025 г., като на 7 януари достигна пазарна капитализация от $3.76 трилиона, подхранван от политиките на САЩ в подкрепа на крипто.