Крипто секторът се сблъска с още една трудна година в областта на киберсигурността, като през 2024 г. откраднатите средства се увеличиха с 22% в сравнение с 2023 г.
Според Chainalysis до декември хакерите са присвоили $2.2 милиарда, използвайки уязвимости в централизирани борси, DeFi протоколи и смарт договори.
Японската борса претърпя най-голямата атака за годината през май, като загуби над 4,500 BTC. Предполагаемите методи включват кражба на частни ключове или отравяне на адреси, при което нападателите фалшифицират историята на транзакциите. Това бе най-голямата кражба на криптовалути след хакването на FTX през 2022 г.
През юли хакери използваха уязвимости в мулти-сиг портфейла на WazirX, като подмамиха подписалите го да одобрят фалшиви транзакции. Предполагаемите връзки с Lazarus Group породиха опасения за спонсорирани от държавата атаки.
През март недобросъвестен разработчик използва надграждащ се пълномощен договор, за да източи средства от тази блокчейн игра. По-късно атакуващият върна откраднатите активи при неясни обстоятелства.
Dai Whale ($55 милиона)
Фишинг атака през август компрометира портфейла на крипто кит, позволявайки на нападателя да завземе контрола над неговия „Maker Vault“ и да изкара милиони в стабилни монети Dai.
През октомври бе отбелязан вторият голям експлойт на Radiant Capital, при който нападателите манипулираха мулти-сиг процеса на многократно подписване с помощта на зловреден софтуер. Отново беше заподозряна групата Lazarus.
Базираната в Сингапур BingX отбеляза компрометиране на онлайн портфейла си през септември, като загубите бяха свързани със севернокорейски хакерски стратегии.
През септември Penpie също стана жертва на атака, при която бяха използвани фалшиви токени за източване на средства. Опитите за преговори с нападателя се провалиха.
Дефект в ценовия оракул позволи на нападателите да манипулират стойността на стабилните монети, като чрез стратегически сделки спечелиха близо $20 милиона.
Използването на Sonne произтичаше от уязвимости в нейния дизайн, базиран на Compound v2. Атакуващият манипулираше ликвидността, за да изтегли активи на стойност много по-голяма от депозита си.
Базираната в ОАЕ M2 Exchange загуби близо $14 милиона, когато хакери получиха достъп до горещите ѝ портфейли. Борсата възстанови балансите на потребителите, като използва вътрешни средства.
2024 г. подчерта постоянните рискове в централизираните и децентрализираните платформи, като атакуващите все по-често използват модерни тактики като отравяне на адреси, мулти-сиг манипулиране и уязвимости на оракула. Нарастването на броя на спонсорираните от държавата хакерски атаки добавя още едно ниво на сложност, подчертавайки спешната необходимост от надеждни мерки за сигурност в цялата крипто екосистема.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.