От създаването си през 1944 г. МВФ е ключов играч в насърчаването на икономическия растеж в световен мащаб.
Фондът предоставя финансова помощ и политически съвети на страните, целящи повишаване на стабилността, производителността и възможностите за заетост.
Държавите често се обръщат към МВФ за заеми по време на икономически кризи, усилия за стабилизиране на валутата, структурни реформи и предизвикателства на платежния баланс.
Тази класация се основава на данните на МВФ за общия неизплатен кредит, като последните данни за дълга са точни към 29 април 2024 г.
Водеща в списъка е Аржентина, като дългът към МВФ възлиза на 5.3% от нейния БВП, общо над $32 милиарда. Аржентина, член на Г-20 и значителен износител на зърно, има дълга история на дългови проблеми, датиращи от края на 1890 г. Тя е получила над 20 спасителни програми от МВФ през последните шест десетилетия.
Пет от 10-те най-задлъжнели страни се намират в Африка, докато три са в Южна Америка. Единственият европейски представител, Украйна, разчита на международна помощ на фона на конфликта си с Русия.
Изчислено е, че инвазията на Русия е причинила изчезването на една трета от икономиката на Украйна, оставяйки страната с дълг от $9 милиарда към МВФ.
Общо близо 100 нации дължат пари на МВФ, като общият дълг възлиза на $111 милиарда. Първите 10 държави, изброени по-горе, представляват приблизително 69% от този общ дълг.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.