Том Лий от Fundstrat представи мнението си за "Bakkt" (на ICE) и ключовите му предимства в сравнение със съществуващите крипто обмени.
The Intercontinental Exchange (ICE), компанията-майка на Нюйоркската фондова борса обяви на 3-ти август, че ще стартира „Bakkt“. Проектът представлява глобална платформа, както и екосистема за цифрови активи. Изпълнителният директор на Bakkt, Кели Лофлер, отбеляза, че:
Bakkt е предназначен да служи като мащабируема рампа за институционално, търговско и потребителско участие в цифровите активи чрез насърчаване на по-голяма ефективност, сигурност и полезност. […] Ние си сътрудничим за изграждането на отворена платформа, която помага за отключването на трансформационния потенциал на цифровите активи на световните пазари и търговия.
Той отбелязва, че Bakkt донася 1-дневни фючърсни договори за физически доставeни Биткойн, където купувачът на договора ще получи BTC на следващия ден. Това е подобно на предложението за ETF, предложено от VanEck / SolidX, което може да направи Биткойн ETF излишно.
В рамките на Биткойн търговия, платформата наподобява типичните крипто обмени като Binance и Coinbase. Независимо от това, Bakkt предлага някои ясни предимства в сравнение с тези популярни търговски платформи, поне според Лий.
Фактът, че Bakkt е собственост на компанията-майка на NYSE и има подкрепа от компании като Microsoft и Starbucks, е изключително важен.
Според Лий, ICE вече е установила търговски отношения с големи банки като JPMorgan и с брокери като Fidelity Investment и Charles Schwab. Това ще подготви традиционните инвеститори да получат достъп до Биткойн чрез своите брокери.
Освен това ICE има значителни финансови ресурси. С активи на стойност 85 млрд. долара и приходи от 6 млрд. долара, компанията осигурява солидна основа за своята платформа за цифрови активи.
Лий отбелязва, че Bakkt може да служи като мост за милениали, които не се доверяват на традиционните финансови институции и приемат цифрови плащания. Той цитира главния изпълнителен директор на ICE Джеф Спречър, който отбеляза:
Милениалите не вярват на традиционните финансови институции. За да спечелят доверието им, банките, брокерите и мениджърите на активи могат да използват валута, в която вярват милениалите, като Биткойн.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.