На 27-ми януари Комисията за ценни книжа и борси (SEC) затвърди делото си срещу Telegram, заявявайки, че Gram токенът струва по-малко от понички.
В последната си битка с Telegram и Telegram Open Network (TON), SEC написа следното в доклад до Южния окръжен съд на Ню Йорк:
Telegram предлагаше и продаваше Grams като ценни книжа, когато обеща да ги достави в замяна на средства съгласно споразуменията за покупка. Тази реалност няма да се промени, ако Съдът разреши на Telegram да достави Grams на първоначалните купувачи като част от широко обществено разпространение, което е в нарушение на раздел 5 и от което Съдът трябва да се възползва.
В бележката, SEC включи няколко коментара срещу услугата за незабавни съобщения. Агенцията упрекна Telegram, че компанията прави “танци около разпоредбите за регистрация”, като се опитва да очертае разликата между инвестицията на купувача в Grams и доставката на Grams, което би им позволило да задържат информация, която принципно трябва да фигурира в регулаторните изявления.
Творението на Павел Дуров, твърди документът, даде аргумент тип “сламен човек“ за “съществуването”, тъй като “Grams никога няма да бъдат материални“. SEC завърши, казвайки:
Опитът на Telegram да избегне тази икономическа истина като нарича “Grams“ стоки, е провал. Grams не са стока. За разлика от златото, комиксите и поничките от Krispy Kreme – стоките, които Telegram сравнява с Grams – Grams нямат присъща стойност.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.