16-годишно момче от Източен Лондон е обвинено в множество терористични престъпления, включително набиране на средства за Ал Кайда с помощта на криптовалути.
Твърди се, че е продавал онлайн своите умения в областта на криптографията и киберсигурността в подкрепа на терористични групировки като Ал Кайда и пакистанските талибани (TTP).
По време на изслушването в Уестминстърския магистратски съд тийнейджърът, чието име не е посочено, не се призна за виновен по пет обвинения, включително за набиране на средства за терористични цели и притежание на материали, използвани от терористи.
Делото е изпратено в Олд Бейли за по-нататъшни процесуални действия. Той е обвинен, че е събрал около $1,300 в криптовалути и е освободен под гаранция със строги условия, включително нощен час и ограничена компютърен достъп.
Доклад на Chainalysis разкрива, че санкционираните групи все по-често използват криптовалути за набиране на средства, като през 2023 г. са регистрирани незаконни транзакции на стойност $24.2 милиарда.
Това бележи спад спрямо предходната година, като има значителни връзки с терористични организации. Докладът също така подчертава участието на Tornado Cash и Garantex в улесняването на незаконните крипто дейности.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.