С течение на времето Tether (USDT) и други емитенти на стабилни монети бяха подложени на непрекъснат контрол и критики във връзка с липсата на прозрачност на активите, с които се поддържат техните дигитални валути.
Липсата на ясна информация за притежаваните от тях резерви предизвика загриженост както в криптовалутната общност, така и в регулаторните органи. Въпреки нарастващите обвинения Tether последователно отрича тези твърдения, като твърди, че операциите им са легитимни.
Според неотдавнашен доклад на Bloomberg от петък, 16 юни, беше разкрито, че USDT, най-голямата стабилна монета в света, преди това е бил подкрепена с ценни книжа, емитирани от китайски компании. Тези констатации се основават на документи, публикувани от главния прокурор на Ню Йорк.
По-конкретно, Tether е включила ценни книжа от китайските държавни Industrial and Търговската банка на Китай, Строителната банка на Китай и Агрокултурната банка на Китай (най-големите банки в света) като част от резервите си за USDT.
В отговор на тези съобщения Tether незабавно направи изявление, в което изрази убеждението си, че информацията, представена от Bloomberg и други медии, е била представена набързо, без да се вземат предвид текущите събития или точните факти. Tether подчерта, че не подкрепя подобно поведение и дава приоритет на интересите на своите клиенти. Освен това компанията уточни, че материалите, получени от медиите, са остарели, като представляват моментна снимка отпреди повече от две години и не отразяват текущите операции на Tether.
Everything You Need To Know About What We Shared With NYAG
Read more https://t.co/0O3P1tbtYq pic.twitter.com/pegeX2uNBN
— Tether (@Tether_to) June 16, 2023
Тези документи, които дават представа за резервите на Tether към 31 март 2021 г., са били притежание на глaвния прокурор на Ню Йорк, който също така е започнал разследване на потенциално пране на пари.
Tether публикува последния си атестационен доклад за първото тримесечие на 2021 г. на 10 май. В доклада се посочва, че резервите на емитента на USDT са оценени на $81.8 милиарда в края на тримесечието, което е значително увеличение спрямо $14.8 милиарда през предходния период. Резервите се състоят от $53 милиарда в държавни ценни книжа, $1.5 милиарда в Биткойн и $5.3 милиарда в заеми, описани в доклада като „свръхобезпечени“.
Tether предостави и допълнителни разяснения, като заяви, че експозицията ѝ към китайски търговски ценни книжа се управлява внимателно, като всички емитенти са стабилни, а експозицията е ликвидна. Компанията подчерта, че някои от най-големите инвестиционни мениджъри в света също използват тези търговски ценни книжа. Tether отбеляза още, че въпросните китайски търговски ценни книжа, свързани с банковото дело, са получили отлични рейтинги от А1 или по-добри.
Освен това Tether подчерта, че експозицията й към притежавани търговски ценни книжа е била напълно елиминирана през предходната година. Компанията увери, че не е претърпяла никакви загуби, свързани с търговски ценни книжа, включително такива, емитирани от китайски фирми.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).