Tether започна 2025 г. с впечатляващи финансови резултати, като отчете над $1 милиард печалба за първото тримесечие и засили присъствието си в правителствения дълг на САЩ.
Емитентът на стабилната монета отчете експозиция към американски държавни ценни книжа на стойност почти $120 милиарда – по-голямата част от която в преки участия, а останалата част в репо сделки и подобни ликвидни активи.
Неговият флагмански токен, USDT, вече се радва на пазарна капитализация от $149 милиарда, като през тримесечието е нараснал с $7 милиарда, благодарение на милионите нови портфейли, които се появиха онлайн.
Макар излишните резерви на Tether да са спаднали леко от $7.1 милиарда до $5.6 милиарда, буферът остава значителен. Той продължава да подхранва по-широките амбиции на компанията, като над $2 милиарда са насочени към сектори като изкуствен интелект, енергетика и децентрализирани услуги за данни.
USDT, заедно с USDC на Circle, доминира в сектора на стабилните монети, обезпечени с долари, като контролира общо 87% от пазара. Но с нарастването на влиянието им нарастват и опасенията в чужбина.
Политиците в ЕС и финансовите регулатори като Банката на Италия предупреждават, че глобалните пазари могат да бъдат засегнати от верижна реакция, ако тези дигитални долари – или активите, които ги подкрепят – се дестабилизират. С прогнози за пазар на стабилни монети от $2 трилиона до 2028 г., рисковете нарастват бързо.
Неотдавнашният експеримент на Швейцария с токенизация на дигитална валута на централната банка (CBDC) се приветства като потенциален модел за глобален прием.
Kraken разширява дейността си в областта на дериватите в Обединеното кралство с пълното пускане на регулираната си платформа за търговия с криптовалути за професионални потребители.
Galaxy Digital се готви да навлезе на публичните пазари в САЩ, като целта е да бъде регистрирана на Nasdaq под тикера „GLXY“ още на 16 май.
Изпращането на криптовалути през няколко блокчейна все още може да изглежда като лабиринт — особено когато не е ясно към коя мрежа принадлежи даден адрес.