Противно на популярната идея, че издаването на Tether (USDT) се използва за манипулиране на крипто пазарите чрез повишаване на цената на Биткойн, ново академично изследване от Уан Чун Уей от University of Queensland Business School показва, че най-използвания stablecoin има незначителен ефект.
Именуван „Въздействието на Tether върху Биткойн“, доклада разглежда теорията за манипулиране на цените на Tether-BTC, използвайки модел „Value at Risk“ (VAR), за да се установи убедително, че докато има положителна връзка между безвъзмездните средства на USDT и обема на търговията на Биткойн, това не води до никакво значително движение на цените.
През юли бе съобщено, че изследователи от Университета в Тексас твърдят, че пазарни манипулатори използват USDT токена на Tether, за да задушат изкуствено цената на BTC по време на продължителния бичи период през 2017 г. В доклада от 66 страници професорите Джон Грифин и Амин Шамс твърдят, че връзката е била използвана многократно, за да се осигури ценова подкрепа за Биткойн при пазарни кризи.
Използвайки модела VAR обаче, новото проучване разкрива тези твърдения, в които се посочва, че не могат да бъдат намерени емпирични доказателства, които да подкрепят твърденията за положителна връзка между USDT и ралито на цената на Биткойн през 2017 г.
Откъс от доклада гласи:
Не намираме емпирични доказателства, които да подкрепят идеята, че Tether дава стимул на последователните възвръщания на BTC да се повишават ежедневно. Всъщност, когато разгледаме уравнението за възвръщаемост на нашия модел VAR, никоя от променливите не се отразява на Биткойн. Това предполага, че възвръащаемостта на BTC показва по-големи признаци на пазарна ефективност, отколкото преди това, когато са били изследвани на по-стари набори от данни.
Докладът обаче, намира доказателства за положителна връзка между емитирането на USDT токени и увеличената търговия с криптовалути на следващия ден. Прогнозите на проучването показват, че вследствие на отпуснатия Tether и Биткойн, и USDT увеличиха обема на търговията. Изследователите бързат да отбележат, че ръстът на обема на търговията не води директно до увеличаване на цените на Биткойн. Освен това, ефектът върху обемите на търговията е временен и обемът обикновено се връща към нормалното в рамките на пет дни.
Това би означавало, че след като Тether издава нови токени, инвеститорите биха могли да купуват Биткойн и други токени с USDT, но по отношение на нетния ефект размерът на безвъзмездните средства не е достатъчно голям, за да създаде какъвто и да е вид значителен ефект на манипулирането на цените при Биткойн пазара.
Ръстът в издаването на USDT през този период би могъл да се дължи на факта, че Tether реагира на повишеното търсене чрез пускането на нови токени, вместо да се опитва да удържи нивата на подкрепа на BTC, като го закупи с новосъздадените USDT.
Неотдавнашното поскъпване на Dogecoin възроди ентусиазма в цялата общност, като активите се повишиха с 36% само за една седмица.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.
Макар интересът на дребно към криптовалутите да остава сдържан, някои анализатори смятат, че пазарът тихо подготвя следващия си пробив.
BlackRock преразгледа документацията си за крипто ETF, за да се справи както с дългосрочните рискове, така и с продуктовата ефективност.