В резултат на важни правни промени Tether и Bitfinex са въвлечени в колективен иск с твърдения за манипулиране на пазара и антитръстови нарушения.
Искът, подаден в Южния окръг на Ню Йорк, обвинява компаниите в нарушаване на Закона за стоковите борси чрез практики, които изкуствено са завишавали цените на криптовалутите.
Ищците, сред които са Матю Скрипт, Бенджамин Лейбовиц, Джейсън Лейбовиц, Аарон Лейбовиц и Пинхас Голдщайн, твърдят, че емитирането на USDT от Tether, за които се счита, че не са напълно обезпечени с резерви в американски долари, както се претендира, е създало фалшиви впечатления за пазарното търсене.
Според тях тази предполагаема схема е улеснила кредитната търговия и отпускането на заеми, което е довело до повишаване на цените на криптовалути като Биткойн.
В изменената жалба, която е опростена версия на подадените по-рано документи, се прецизират обвиненията срещу Tether и Bitfinex. Тя се фокусира върху твърденията за манипулиране на пазарите на крипто стоки с цел получаване на несправедливи предимства, което оказва влияние върху по-широкото инвеститорско доверие и целостта на пазара.
За отбелязване е, че искът следва предишни съдебни действия срещу компаниите, което показва продължаващ контрол върху техните оперативни практики на фона на развиващия се регулаторен пейзаж, регулиращ дигиталните активи.
Въпреки отричането на обвиненията от страна на Tether и твърденията за неоснователност, делото привлече внимание както в криптовалутната общност, така и в регулаторните среди.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.