Tesla се присъедини към групата на технологичните гиганти с оценка над $1 трилион, наред с компании като Nvidia, Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon и Meta.
Анализаторът от Wedbush Securities Дан Айвс наскоро коментира, че администрацията на Тръмп може да доведе до намаляване на регулаторния натиск върху Tesla и други подобни компании.
„Tesla е постигнала ниво на мащаб и влияние, несравнимо в индустрията на електромобилите“, заяви Айвс, като добави, че това предимство може да осигури на компанията и на главния изпълнителен директор Илон Мъск конкурентно предимство на пазар, който не е толкова зависим от субсидиите за електромобили.
Той също така посочи потенциалните по-високи мита върху китайските стоки като пречка за навлизането на евтини китайски производители на електромобили като BYD и Nio на американския пазар през следващите няколко години.
По-рано Тръмп намекна, че може да обмисли премахването на федералния данъчен кредит от $7,500 за електромобили – мярка, която в миналото е подкрепяла продажбите на Tesla.
В последния си тримесечен отчет за приходите Tesla отчете $25.18 милиарда приходи и нетна печалба от $217 милиона за третото тримесечие. В разговора за приходите Мъск спомена, че очаква „ръстът на автомобилите“ на Tesla да варира между 20% и 30% през следващата година, благодарение на „по-евтините автомобили“ и напредъка в „автономността“.
По време на разговора за приходите за третото тримесечие Мъск също така сподели намерението си да се застъпи за „федерален процес на одобрение за автономни превозни средства“ пред потенциалната администрация на Тръмп и Ванс.
Той отбеляза, че сегашната структура за одобрение на щатско ниво представлява регулаторно предизвикателство, с което Tesla ще трябва да се справи, когато напредне отвъд частично автоматизираните системи за управление.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.