Финансовата публикация „ААStocks“ в Хонг Конг съобщава, че Tencent, и Softbank са направили публични изявления, в които отричат участието си в последния кръг от финансиране, за който се очакваше да събере 1 милиард долара.
Китайската публикация QQ съобщи по-рано, че Softbank, най-големият акционер на Uber и Tencent, най-голямата китайска технологична компания, са начело на финалния кръг на финансиране преди IPO, предназначен да събере на фирмата 15 милиарда долара, преди да подаде заявление за публично предлагане в Хонконг. Медийният гигант каза още, че Bitmain очаква да дебютира на Хонгконгската фондова борса (HKEX) с пазарна горна граница от 30 милиарда долара.
Въпреки това има много дебати за това колко Bitmain, за който се казва, че е направил 1,1 млрд. долара печалба само през първото тримесечие, вярва, че може да се събере чрез предстоящото му публично предлагане.
Източникът на „Bloomberg“ обаче заяви, че IPO е вероятно да събере само 3 млрд. долара, което би било най-голямото досега криптовалутно публично предлагане, но все пак далеч по-малко от целта, посочена по-рано.
Също така не е ясно колко критичният спад на пазара на криптовалути ще обезсмисли перспективите на IPO-то на Bitmain, ако предположим, че компанията ще стане публична преди цените да започнат период на трайно възстановяване. Китайската фирма, както съобщава CCN, има разрастващ се бизнес с ИИ (изкуствен интелект), който изпълнителният директор Джихан Ву очаква да донесе половината от приходите на компанията в рамките на пет години. Въпреки това, компанията е станала толкова тясно свързана с крипто копаене, че спадът може да потисне апетита на инвеститорите.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.