Според съобщенията, испанският телекомуникационен гигант Telefonica си партнира с местната Асоциация на научните и технологични паркове (APTE), за да предостави достъп до своя блокчейн на около 8 000 фирми в Испания.
Според доклад, публикуван от телекомуникационния информационен бюлетин TotalTele, на 9-ти януари, Telefonica ще разгърне възли (нодове) на своя блокчейн, който е базиран на Hyperledger, в 52-те сайта на APTE.
По време на тримесечния тестови период, фирмите ще бъдат насърчавани да разработват приложения в мрежата и им се позволява да експериментират със собствените си монети. Telefonica си партнира с ИТ гиганта IBM през ноември 2018 г., за да приложи блокчейн технологията за управление на международния трафик за мобилни разговори.
През април миналата година, Telefonica усъвършенства отношенията си с IBM, за да стартира услугата си Cloud Garden. Тази услуга има за цел да опрости приемането на нововъзникващи технологии, включително блокчейн, както и AI и големи данни (Big Data).
Toзи блокчейн, разгърнат в партньорство с APTE, използва услугата Cloud Garden. Изпълнителният директор на Telefonica Spain, Мария Исус Алмазор, заяви, че проектът ще донесе значителни ползи за фирмите, настанени в испанските научни и технологични паркове:
„Компаниите, настанени в тези научни и технологични паркове, ще могат да се възползват от предимствата на блокчейн технологията, без да се налага да се сблъскват с присъщата ѝ сложност или да трябва да отделят ресурси, за да придобият знанията, необходими, за да се възползват максимално от нея.“
Според официалния уебсайт на APTE, научно-технологичният парк е проект, който обикновено се свързва с физическо пространство, занимаващо се с образователни институции и изследователски центрове, насърчаващи създаването на знания. Такива паркове също имат стабилен орган за управление, който насърчава иновациите и обмена на технологии между компании и организации, участващи в неговата функция.
Уебсайтът за информация на компанията, Crunchbase, оценява годишните приходи на Telefonica на около 54,1 милиарда долара. Освен това, уебсайтът също така съобщава, че телекомуникационният гигант също е инвестирал 5 милиона долара в кръга за финансиране на платформата за проверка на блокчейн данни Zamna. През февруари, прессъобщение на Microsoft също обяви партньорство с Telefonica, целящо да развие иновациите в сферите на блокчейн и изкуствения интелект.
Инвестициите в блокчейн технологиите стават все по-чести сред телекомуникационния гигант. Както бе съобщено през ноември 2019 г., Malta Enterprise, малтийската правителствена агенция, подпомагаща развитието на бизнеса, подписа меморандум за разбирателство с фирмата за блокчейн услуги (BaaS) T-Systems.
През септември миналата година, Union Mobile, четвъртият по големина мобилен оператор в Южна Корея, обяви старта на своя блокчейн проект, наречен ELYNET. Опитвайки се да мотивира фирмите в пространството за по-нататъшно възприемане на технологията, Enterprise Ethereum Alliance също публикува поредица от случаи за използване на блокчейн в телекомуникациите през август миналата година.
Според нови данни от платформата за пазарна информация Santiment, развитието в сегмента на изкуствения интелект и големите данни в крипто сектора остава силно, като няколко големи проекта показват забележителна активност в GitHub през последните 30 дни.
XRP Ledger (XRPL) официално пусна своята Етериум Виртуална Машина (EVM) в основната мрежа, което е важен етап в усилията му да съчетае ефективността на плащанията на XRP с възможностите за смарт договори на Етериум.
Камарата на представителите на САЩ направи важна крачка към регулирането на дигиталните активи, като прие Закона за внедряване на американски блокчейни от 2025 г.
Според нов доклад на Santiment, Chainlink ($LINK) е запазил доминиращата си позиция като най-активно развиваният DeFi проект през последните 30 дни.