Китайската икономика, която се очакваше бързо да се възстанови през 2023 г., неочаквано се забави, като получи от МВФ етикет "пречка" за глобалното производство.
Въпреки че се сблъсква с жилищна криза, приглушени разходи и нарастваща младежка безработица, икономистите предвиждат, че тя ще изпълни целта за растеж от 5%, което е под средната стойност отпреди въвеждането на Ковид ограниченията от над 6%.
Въпреки това Дерек Сизърс от Американския институт за предприемачество предвижда предизвикателства след 2024 г., когато растежът може да има низходяща тенденция, след като надхвърли 4.5%. Това повтаря опасенията за попадане в „капана на средните доходи„, което възпрепятства напредъка към статут на държава с високи доходи.
Икономическият спад не се появи за една нощ. Структурните проблеми произтичат от вливането на ликвидност от предишните администрации през 2009 г. и от нежеланието на президента на страната да ограничи заемането на средства от 2012 г. насам, което доведе до дълбоко вкоренени проблеми.
Строгите политики на Пекин в областта на Ковид и репресиите срещу частните предприятия задълбочиха спада, което доведе до слабо потребителско търсене, потенциална дефлационна спирала и задълбочаваща се криза в сектора на недвижимите имоти. Намаляващите продажби на жилища доведоха до ръба на пропастта дори най-големите строителни предприемачи, предизвиквайки фалити и протести.
Безработицата сред младите хора нарасна, като данни за нея вече не се публикуват. Чуждестранните компании се оттеглиха поради засиления контрол. Преките чуждестранни инвестиции рязко намаляха, а бизнес оптимизмът достигна най-ниското си ниво от 1999 г. насам.
Нарастват опасенията, че ще се повторят „изгубените десетилетия“ в Япония. Въпреки че непосредствените паралели се отхвърлят, дългосрочните демографски проблеми представляват значителни заплахи. Първият спад на населението в Китай от 1961 г. насам, съчетан с рекордно ниската раждаемост, подсказва за демографска криза, която може да надмине застаряващото общество в Япония.
Тази демографска промяна може да доведе до напрежение в икономиката, свързано със свиване на работната сила, увеличаване на социалните разходи, фискални дефицити и нарастващи дългове. Намалените спестявания могат да доведат до повишаване на лихвените проценти, намаляване на инвестициите и отслабване на сектори като жилищния.
Ръководството се стреми да засили фискалната подкрепа и да вдъхне доверие, но е изправено пред скептицизъм по отношение на обръщането на структурните проблеми. Политиките, насочени към постигане на цел за растеж от 5%, може да не успеят да се справят с фундаменталните забавяния, а увеличеното заемане на средства да послужи по-скоро като временно икономическо палиативно средство, отколкото като лек.
По същество, въпреки че може да настъпи краткосрочно възстановяване, основните структурни предизвикателства представляват дългосрочни заплахи, които потенциално могат да възпрепятстват траекторията на растежа на Китай след 2024 г. и да доведат до значителни икономически спадове до 2030 г.
Pi Network публикува последно напомняне за крайния срок, в който потребителите трябва да приключат KYC проверката си и миграцията към главната мрежа, подчертавайки, че гратисният период ще приключи на 28 февруари 2025 г.
Доналд Тръмп обеща да се противопостави на усилията на развиващите се страни да се откажат от щатския долар в международната търговия.
OKX стана първата глобална борса за криптовалути, която получи предварително разрешение съгласно Регламента на Европейския съюз за пазарите на крипто активи (MiCA).
Със засилването на геополитическото напрежение както западните страни, така и глобалният Юг остават непоколебими в позициите си.