Начало » Други » Тежка година за икономиката на Китай – но 2024 може да е по-зле

Тежка година за икономиката на Китай – но 2024 може да е по-зле

29.12.2023 15:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Тежка година за икономиката на Китай – но 2024 може да е по-зле

Китайската икономика, която се очакваше бързо да се възстанови през 2023 г., неочаквано се забави, като получи от МВФ етикет "пречка" за глобалното производство.

Въпреки че се сблъсква с жилищна криза, приглушени разходи и нарастваща младежка безработица, икономистите предвиждат, че тя ще изпълни целта за растеж от 5%, което е под средната стойност отпреди въвеждането на Ковид ограниченията от над 6%.

Въпреки това Дерек Сизърс от Американския институт за предприемачество предвижда предизвикателства след 2024 г., когато растежът може да има низходяща тенденция, след като надхвърли 4.5%. Това повтаря опасенията за попадане в „капана на средните доходи„, което възпрепятства напредъка към статут на държава с високи доходи.

Икономическият спад не се появи за една нощ. Структурните проблеми произтичат от вливането на ликвидност от предишните администрации през 2009 г. и от нежеланието на президента на страната да ограничи заемането на средства от 2012 г. насам, което доведе до дълбоко вкоренени проблеми.

Строгите политики на Пекин в областта на Ковид и репресиите срещу частните предприятия задълбочиха спада, което доведе до слабо потребителско търсене, потенциална дефлационна спирала и задълбочаваща се криза в сектора на недвижимите имоти. Намаляващите продажби на жилища доведоха до ръба на пропастта дори най-големите строителни предприемачи, предизвиквайки фалити и протести.

Безработицата сред младите хора нарасна, като данни за нея вече не се публикуват. Чуждестранните компании се оттеглиха поради засиления контрол. Преките чуждестранни инвестиции рязко намаляха, а бизнес оптимизмът достигна най-ниското си ниво от 1999 г. насам.

Нарастват опасенията, че ще се повторят „изгубените десетилетия“ в Япония. Въпреки че непосредствените паралели се отхвърлят, дългосрочните демографски проблеми представляват значителни заплахи. Първият спад на населението в Китай от 1961 г. насам, съчетан с рекордно ниската раждаемост, подсказва за демографска криза, която може да надмине застаряващото общество в Япония.

Тази демографска промяна може да доведе до напрежение в икономиката, свързано със свиване на работната сила, увеличаване на социалните разходи, фискални дефицити и нарастващи дългове. Намалените спестявания могат да доведат до повишаване на лихвените проценти, намаляване на инвестициите и отслабване на сектори като жилищния.

Ръководството се стреми да засили фискалната подкрепа и да вдъхне доверие, но е изправено пред скептицизъм по отношение на обръщането на структурните проблеми. Политиките, насочени към постигане на цел за растеж от 5%, може да не успеят да се справят с фундаменталните забавяния, а увеличеното заемане на средства да послужи по-скоро като временно икономическо палиативно средство, отколкото като лек.

По същество, въпреки че може да настъпи краткосрочно възстановяване, основните структурни предизвикателства представляват дългосрочни заплахи, които потенциално могат да възпрепятстват траекторията на растежа на Китай след 2024 г. и да доведат до значителни икономически спадове до 2030 г.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.