Все повече държави търсят начини да подсилят собствените си валути и да намалят зависимостта от долара, а някои дори създават нови валути.
Зимбабве предприема дръзко финансово пътешествие, като се сбогува с щатския долар и приема нова валута, подкрепена със злато, известна като ZiG (Zimbabwe Gold). Администрацията на президента Емерсън Мнангагва разтърсва за пореден път паричната система на страната, като се стреми към стабилност и устойчивост.
Въвеждането на ZiG бележи отстъпление от бурната история на местния зимбабвийски долар, който страдаше от свръхпечатане и бързо обезценяване. Въпреки първоначалния скептицизъм ZiG излиза на сцената с първоначална стойност от 13.56 за щатски долар, сигнализирайки за ангажимент към по-сигурен и обоснован финансов подход.
Въпреки това остават съмнения относно златните резерви на Зимбабве, които са сравнително скромни в сравнение с амбициозното въвеждане на ZiG. Критиците се питат дали страната разполага с достатъчно злато, за да поддържа новата валута, особено като се има предвид нейната история на валутна нестабилност и зависимост от чуждестранни валути като щатския долар.
Усилията на президента Мнангагва да се ангажира с международните пазари и да се справи с икономическите предизвикателства на Зимбабве се сблъскаха със значителни пречки. Въпроси като обтегнатите отношения със САЩ и нарастващия дълг допълнително усложняват финансовия пейзаж на страната.
Към тези предизвикателства се прибавя и тежката суша, която изостря продоволствената несигурност и проблемите в селското стопанство. Призивът на Мнангагва за финансова помощ за справяне с кризата отразява продължаващите пречки пред икономиката на Зимбабве.
В светлината на тези сложни проблеми приемането на ZiG от Зимбабве представлява смел скок в неизследвана територия с надеждата да се осигури по-стабилно и проспериращо бъдеще.
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.