Венецуела ускорява въвеждането на криптовалута в износа на суров петрол и горива в отговор на възстановяването на петролните санкции на САЩ срещу страната.
Според неразкрити източници, запознати с въпроса, държавната петролна компания на Венецуела PDVSA ускорява усилията си да увеличи използването на дигитална валута, за да заобиколи тези санкции.
Миналата седмица Министерството на финансите на САЩ инструктира клиентите и доставчиците на PDVSA да ограничат до 31 май трансакциите по общия лиценз, който не беше подновен поради липсата на изборни реформи. Сега компаниите ще се нуждаят от индивидуални разрешения от САЩ, за да извършват петролен бизнес с Венецуела.
PDVSA вече е започнала прехода си към дигитална валута. През 2023 г. компанията започна постепенно да прехвърля продажбите на петрол към USDT. След подновяването на санкциите обаче процесът ще трябва да се ускори. Според надеждни източници преминаването към дигитални валути намалява риска от замразяване на приходите от продажби в чуждестранни банкови сметки поради тези мерки.
„Имаме различни валути, както е посочено в договорите“, заяви венецуелският министър на петрола Педро Телечеа пред Reuters миналата седмица. Според Телечеа дигиталните валути могат да станат предпочитан метод за плащане в някои договори занапред.
Понастоящем щатският долар е предпочитаната валута за транзакциите на световния петролен пазар. След бурната 2023 г. обаче глобалното доверие в долара започна да ерозира. Макар че плащанията с криптовалути набират популярност в няколко държави, те все още не са широко разпространени.
Преминаването на Венецуела към трансакции в дигитална валута ще отнеме време, но може да послужи за пример на други държави, които се стремят да заобиколят санкциите. Особено в условията на все по-популярния пазар на криптовалути Венецуела може да не е последната страна, която ще прилага такава стратегия.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.
Крипто пазарът бързо се разраства. Според CoinGecko, повече от половината от всички дигитални токени, пуснати на пазара от 2021 г. насам, вече са изчезнали – около 3.7 милиона провалили се проекта, или 52.7% от регистрациите в GeckoTerminal.
Tether започна 2025 г. с впечатляващи финансови резултати, като отчете над $1 милиард печалба за първото тримесечие и засили присъствието си в правителствения дълг на САЩ.
Неотдавнашният експеримент на Швейцария с токенизация на дигитална валута на централната банка (CBDC) се приветства като потенциален модел за глобален прием.