Тайните операции за търговия с петрол, които подхранват военните усилия и икономическата устойчивост на Русия в условията на международни санкции, очертават картина на сенчеста мрежа, която умее да избягва разкриване и заобикаляне на ограниченията.
След като западните държави налагат санкции в отговор на действията на Русия в Украйна, включително забрана за внос на руски петрол и ограничаване на сделките с държавния петролен гигант „Rosneft„, се създава предпоставка за тайна игра на котка и мишка на световния петролен пазар.
В основата на това тайно начинание стои мрежа от компании, някои от които с непрозрачни структури на собственост, а други стратегически разположени в офшорни юрисдикции, работещи под ръководството на лица като Етибар Еюб.
Етибар Еюб, сравнително неизвестен търговец от Азербайджан, бързо придобива известност като организатор на тайна търговска и транспортна империя, която улеснява движението на руски петрол към алтернативни пазари, предимно в Азия.
Като събира флот от остаряващи танкери и използва лабиринт от компании, регистрирани в Дубай и Хонконг, Еюб и неговите сътрудници успяват да осигурят руски петрол за купувачи в Китай, Индия и други страни.
Устойчивостта на тази тайна мрежа се крие в нейната способност да се адаптира и обновява в условията на ескалиращи санкции и засилен контрол. Тъй като западните банки избягват да купуват руски продукти, а традиционните петролни посредници напускат пазара, структури като Nord Axis, за която се съобщава, че е управлявана от Еюб, запълват празнината.
Чрез комбинация от хитрост, стратегически партньорства и готовност да се възползват от пропуските в нормативната уредба тези структури продължиха да улесняват износа на руски петрол, осигурявайки жизненоважна линия за руската икономика в условията на нарастващ натиск.
Ролята на фиктивните дружества и неясните управленски структури не може да бъде надценена в тази тайна операция. Чрез прикриване на собствеността и замазване на истинското естество на транзакциите тези структури ефективно избягват разкриването и усложняват усилията за проследяване на потока от средства. Освен това използването на псевдоними и умишленото прикриване на връзки допълнително усложняват усилията за разплитане на сложната мрежа от взаимоотношения в основата на търговията с руски петрол.
Въпреки усилията на западните власти да пресекат тези незаконни дейности, устойчивостта на тайната мрежа представлява сериозно предизвикателство. Както се вижда от придобиването на танкери и създаването на огромен корабен флот, свързаните с Еюб структури демонстрират забележителна способност да се адаптират и да избягват санкциите, като осигуряват непрекъснат поток от руски петрол към световните пазари.
Последиците от тази тайна търговия с петрол се простират отвъд сферата на геополитиката, като оказват влияние върху световните енергийни пазари и изострят напрежението между Русия и Запада. Тъй като западните държави се борят с предизвикателството да ограничат приходите от руски петрол, като същевременно избягват прекъсвания на световните енергийни доставки, тайният характер на тези операции подчертава сложността на поставената задача.
В продължаващата битка между санкциите и хитростта изходът остава неясен, но едно е сигурно: тайната търговия с руски петрол продължава да играе ключова роля в оформянето на динамиката на конфликта в Украйна и на по-широкия геополитически пейзаж.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.