Банката на Тайланд (BOT) разкри плановете си да разреши на виртуалните банки да работят в страната за първи път.
С разрешаването на виртуални банки Тайланд се стреми да стимулира конкуренцията и икономическия растеж. Финансовите фирми ще могат да предоставят услуги около 2025 г., се казва в доклад на Bloomberg.
Централната банка е публикувала „Консултативен документ относно рамката за лицензиране на виртуални банки“, а заявленията ще бъдат достъпни по-късно през 2023 г., което ще позволи на виртуалните банки да действат като доставчици на финансови услуги.
До 2024 г. ВОТ ще издаде три различни лиценза за заинтересованите компании. В доклада се посочва, че има поне 10 предприятия, заинтересовани от издаването на разрешения.
Регулациите и надзорът за виртуалните банки ще бъдат същите като тези за традиционните търговски банки съгласно лицензионната рамка. Освен това квалифицираните кандидати ще трябва да отговарят на определени изисквания.
Според централната банка през първите години от дейността си виртуалните банки ще бъдат в „ограничена фаза“. Тя включва внимателно наблюдение с цел предотвратяване на системни финансови рискове.
Тайландската комисия за сигурност и борси неотдавна обяви планове за затягане на правилата за криптовалутите, като целта е да се разшири защитата на инвеститорите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Да очакваме ли бичи пазар тази година?
Наскоро Тайланд сключи споразумение за технологично сътрудничество с Унгария, за да подкрепи въвеждането на блокчейн технологията, на фона на бързото нарастване на търсенето на мобилни плащания, електронна търговия и криптовалути в страната.
През 2022 г. в страната се наблюдават редица събития, свързани с крипто, включително планове за пилотно въвеждане на цифрова валута на централната банка (CBDC) за около 10,000 потребители. Тайланд е на осмо място в Глобалния индекс за приемане на криптовалути, изготвен от аналитичната компания Chainalysis.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.