Найджъл Грийн, главен изпълнителен директор на фирмата за финансово управление deVere Group, предупреди, че Световния икономически форум (WEF) вероятно ще се провали, ако не се фокусира върху регулирането на криптовалутите.
Според Грийн, ако срещата на върха на WEF, насрочена за 2023 г. в Давос, не успее да се справи с въпроса на крипто регулирането, организацията „грандиозно ще се провали“, каза той на 16 януари.
„Не може да има съмнение, че регулирането на крипто екосистемата е необходимо и то трябва да бъде приоритет на тазгодишния WEF в Давос. […] Ако присъстващите на WEF не придвижат напред крипто регулирането в резултат на срещата на върха през 2023 г., те ще са се провалили грандиозно„, каза той.
Изпълнителният директор освен това предизвика делегатите, присъстващи на форума, да подтикнат съответните си правителства да се съсредоточат върху крипто като действат, вместо да „говорят“, подчертавайки, че е време за действие.
„Лидерите, събрани в Давос на WEF, трябва следващата седмица да се върнат у дома при своите правителства, които след това трябва да настояват, че техните финансови регулатори трябва да спрат да ‘говорят’ и да започнат да вдигат летвата за регулиране на пазара на криптовалути„, добави той.
Забележително е, че Грийн, дългогодишен привърженик на криптовалутите и защитник на регулациите, отбеляза, че няколко събития в сектора са наложили необходимостта от регулации. Той изтъкна, че засиленото приемане на дигитални активи от страна на институциите налага приемането на необходимите закони. Според Грийн:
На първо място, тъй като все повече институционални инвеститори – включително пенсионни фондове, взаимни фондове, инвестиционни банки, търговски тръстове и хедж фондове – както и индивидуални инвеститори, увеличават експозицията си към криптовалути и тъй като масовото им приемане все повече се налага, неизбежно криптовалутите ще играят все по-голяма роля в международната финансова система.
Той също така предупреди, че липсата на закони ще направи криптосектора потенциално дестабилизращ за световната финансова индустрия. В същото време Грийн цитира, че инвеститорите трябва да бъдат защитени след известните сривове и случаи на измами, които са били наблюдавани в индустрията.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Защо Биткойн скочи над $20,000? Джон Р. Старк
Основателят на deVere вярва, че ако криптовалутите функционират в рамките на официална структура, индустрията може да окаже положително въздействие върху икономиките на различни държави.
На друго място той предложи необходимостта от международен подход при разработването на регламенти, като подчерта, че дигиталните активи са тук, за да останат, като същевременно посочи, че биковете вероятно ще надделеят.
Настроенията му идват в момент, когато криптопазарът е свидетел на възстановяване, водено от Биткойн (BTC).
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.