Фондацията на Световният Икономически Форум (WEF) подчерта повече от 65 случая на използване на блокчейн за решаване на "най-неотложните" екологични предизвикателства в доклад, публикуван на 14-ти септември.
В доклада, озаглавен “Building Block(chain)s for a Better Planet” (Създаване на блокчейн за по-добра планета), базираният в Швейцария WEF изтъкна голям брой блокчейн приложения, които биха могли да послужат за решаването на най-належащите екологични предизвикателства в света.
Предложените заявления, според WEF, могат да подобрят усилията за опазване на околната среда по няколко начина, като например нови модели на финансиране за екологични резултати, реализиране на нефинансова стойност и природен капитал, очертаващи по-ефективни и по-чисти децентрализирани системи и др.
В допълнение към потенциала за подобряване на съществуващите процеси, в доклада се споменава и възможността за въвеждане на напълно нови блокчейн решения – т.нар. „game changers“, които се очаква да променят напълно начина, по който се управляват основните екологични проблеми.
Тези „game changers“ включват „прозрачни“ вериги за доставки, децентрализирани системи за управление на енергията и водата, устойчиви източници за набиране на средства, пазари на въглеродни емисии и др.
Според доклада, следващата важна стъпка в въвеждането на блокчейн приложения за опазване на околната среда е създаването на „отговорна“ и „глобална“ блокчейн екосистема, а не финансирането на конкретни отделни проекти.
В заключение, WEF посочи и проблема за прекомерната употреба на блокчейн, причинена от хайпът около индустрията.
За да разреши този проблем, организацията предложи три основни въпроса да се разглеждат като отправна точка за всяка инициатива, свързана с блокчейн: дали технологията може да реши конкретен проблем, дали рисковете от непредвидени последици могат да бъдат управлявани приемливо и дали функционираща екосистема от заинтересованите страни е достъпна.
На 13-ти септември WEF публикува съвместен доклад, според който DLT технологията може да добави $1 трилион към обема на световната търговия през следващите десет години. Докладът също така твърди, че възприемането на технологията от големи правителства, включително държавите-членки на Европейския съюз, е „неизбежно“.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.